RÖPORTAJLAR
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”

Dünyanın En Güzel Şehrinde Yaşıyoruz
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2019, Salı 23:52 - Son Güncelleme: 29 Ocak 2019 Salı, 23:57
Font1 Font2 Font3 Font4Dünyanın En Güzel Şehrinde Yaşıyoruz
Elif Çelik (İstanbul)

 

 

Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde dinleyicilere hitap eden konuşmacılar, “Dünyanın en güzel şehri olan İstanbul’da yaşıyoruz, bu şehrin kıymetini bilmeliyiz.” dediler.

 

Her hafta Cağaloğlu’ndaki Yeni Dünya Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde konu bu sefer “Şehirler ve Şehrengizler”di. Katılımın yoğun olduğu toplantıda konuşmacılar, şehirleri ve şehrengizleri anlattılar. Toplantının açış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, şehir kültürünün ve şehirde yaşama şuurunun oluşmaya başladığını belirterek, “Ömürlerini bu konuya hasreden iki değerli konuşmacımız var. Dr. Kâmil Uğurlu ve Mehmet Kâmil Berse. Yazıları ve eserleriyle topluma şehirlerde yaşamanın ne anlama geldiğini yıllardan beri anlatıyorlar. Her iki büyüğümüz ömürlerini medeniyetimizin nişanesi ve merkezi olan şehirlerimize hayatlarını adamışlar, bu sahada çok kıymetli eserler vücuda getirmişlerdir. Gerek yazılarında, gerek kitaplarında, gerekse sohbetlerinde bu şuuru hep ayakta tutmaya çalışmışlardır. Onlara çok şeyler borçluyuz.” dedi.

 

“İSTANBUL’A BORCUMUZ VAR”

 

Bir şehirde yaşamanın mutlaka bir bedeli olacağını belirterek konuşmasına başlayan Şehir ve Kütür Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni ve Dersaadet Platformu Derneği Başkanı Mehmet Kâmil Berse, şöyle devam etti:

 

“Dünyanın en güzel şehri İstanbul’da yaşıyoruz. Bu güzel şehrin de tam merkezinde, Suriçi’de, Bâbıâli’deyiz. Bizi bu şehir yetiştirdi, eğitti. Bu şehre borcumuz var. Dersaadet Platformu’nu bu güzel şehre sahip çıkmak için kurduk. Kimimiz mimar, yazar, gazeteci ve sanatkârdır. Bu faaliyetlere devam ediyoruz. Meselâ geçmişte Kırım’a gittik, ama şimdi ne yazık ki gidemiyoruz. Dersaadet önemlidir, değerlidir. Mazlum insanlar saadeti bulmak için, huzuru bulmak için Dersaadet’e, yani İstanbul’a gelmişler, geliyorlar. İstanbul’un fethinden itibaren bu şehir azizdir, mübarektir. Osmanlı’nın geçmişte hüküm sürdüğü topraklarda bugün 50’ye yakın ülke doğmuştur.”

 

“ŞEHRENGİZ KELİMESİNİ ÇOK SEVDİM”

 

Mehmet Kâmil Berse konuşmasının ilerleyen bölümünde şunları söyledi:

 

“Şehrengiz kelimesini çok sevdim. ‘İstanbul Şehrengizi’ hakkında konuşmalar yapıyorum. Bu konuşmalar ve yazılar, üç cildi buldu. Şehrengiz şehri karıştıran manasına gelen bir kelimedir. 1502 yılında ilk şehrengizi Mesih ve Zatî yazmışlardır. Bu eserler, bizdeki şehrengizlerdir. Manzum eserler olup Mesnevi tarzındadır. Mesneviler çok sevilen eserlerdir. Araştırmacılara göre, yazılan bütün şehrengizler o dönemin sultanına, padişahına sunulmuş ve hediyeleri de alınmıştır. 68 civarında bilinen şehrengiz vardır.”

 

“BEŞ ŞEHİR KENDİ TARZINDA BİR ŞEHRENGİZDİR”

 

Cumhuriyet devrinde de şehrengizler yazıldığına dikkat çeken Berse, “Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir adlı eseri de kendi tarzında bir şehrengizdir. Geçmişte şehrengiz yazılacağı zaman bahsedilen şehirlerin mutlaka başkentlik yapma şartı aranırdı. Şehrengiz bir nazım türü değildir, Mesnevi bir nazım türüdür. Eskiden müellifler ‘sebeb-i telif’ olarak eserin başına bir yazı yazarlar, kitabı niçin telif ettiklerini açıklarlardı. Şehrengizler başta Mesnevi tarzındaydı. Zamanla tarzı değişmiş ve türkü hâline getirilmiştir. Bugün ise daha ziyade nesir olarak kaleme alınıyor.”

 

Mehmet Kâmil Berse, muhtelif yerlerde yaptığı ‘şehrengiz’ konuşmalarında şu tarzı benimsediğini açıkladı:

 

“Bir konuşma yapacağım zaman bir ay boyunca hazırlık yapıyorum. Bir şehrengiz konuşması için 30-40 sayfa kitabı okuduğum, internetten 300-400 sayfalık metinleri indirdiğim oluyor. Bu konuşmalar, bazen hüzünlü, bazen sevinçli oluyor. Meraklıların ve müdavimlerin, konuşmacıya inanması ve güven duyması lâzım. Gençlerimize şiirler ezberletmeliyiz. Bilhassa İstanbul sevgisini anlatan şiirleri.”

 

VEFAT EDENLERE ÖZEL CENAZE MERASİMİ

 

Konya, Karaman, Eskişehir ve Kahramanmaraş Şehrengizlerini kaleme alan ve bu yolda yeni eserler hazırlayan, şair ve yazar Dr. Kâmil Uğurlu, yaşadığı ilginç hatıraları dinleyicilerle paylaştı. Geçmişte Eskişehir’de Devlet Demiryolları’nda çalışan bir kişinin vefat etmesi hâlinde onun için özel bir cenaze töreni düzenlendiğine dikkat çeken Uğurlu, “Merhum, özel beyaz vagonlar ve özel döşenmiş raylarla mezara kadar götürülür, duası yapılır, ondan sonra defnedilirdi. Bu bir vefa ve kadirbilirliktir.” dedi. Uğurlu, diğer şehirlerde de hayretle karşılaştığı bazı hadiseleri paylaştı.

 

ŞEHİR MONOGRAFİLERİ

 

Şehir monografileri ile Şehrengiz’ler arasındaki farkı anlatan Dr. Kâmil Uğurlu, “Şehir monografileri ayrı, şehrengizler farklıdır. Şehir monografileri daha ziyade şehrin nüfusu, coğrafi konumu ve tarihi hakkında yazılıyor. Hâlbuki, o şehrin masalları, efsaneleri, türküleri, meşhur şahsiyetleri anlatılmalıdır. Bir şehrengizi yazarken eşimle oraya gidiyoruz. Konuyla alakalı olarak daha önce yazılmış yazıları veya eserleri topluyor, okuyoruz. Kitaplardan, kaynaklardan sonra mutlaka esnafı ziyaret ediyoruz. Bir bakıma sözlü tarih çalışması. Bir esnaf size beş ayrı ezanın niçin farklı makamlarda okunduğunu anlatır. Şehrin sırlarını kulağınıza fısıldar. Ondan sonra oturup o şehrin şehrengizini yazmaya çalışıyoruz.”

 

Yaklaşık 2,5 saat boyunca büyük bir ilgi ile takip edilen toplantıda konuşmacıların ardından Ziya Karatekin, Harun Yöndem, Fethi Murat Doğan, Mustafa Topaloğlu, Mahmut Haldun Sönmezer, Sedat Yılmaz, Mustafa K. Topaloğlu, Oğuz Çetinoğlu ve Muhsin Karabay da dinleyicilere sorular yönelttiler ve bilgileriyle katkılarda bulundular. Dr.  Kâmil Uğurlu, toplantının sonunda dinleyicilere kitaplarını imzaladı. Ayrıca katılımcılara Şehir ve Kültür dergisi armağan edildi. Çekilen hatıra fotoğraflarının ardından toplantı sona erdi.

 

DR. KÂMİL UĞURLU

 

Dr. Kâmil Uğurlu, 1942 yılında Konya’da (Hadim-Aladağ) doğdu.
Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimi aldı. Türk Mimarlık Sanatı konusunda doktor oldu. Selçuk Üniversitesi’nde proje, sanat tarihi ve estetik dersleri verdi. Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Yurt içinde dışında önemli projeler yönetti. TİKA’nın danışmanı olarak Orhun Anıtları Projesinde yer aldı. Ve Moğolistan’da Ötüken Vadisindeki müzelerin ve proje ve uygulamalarını yaptı. 1998 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığına getirildi. Başbakanlık Müşaviri oldu. 2009 yerel seçimlerinde Karaman Belediye Başkanlığına seçildi. Mimarlık ve sanat tarihi kitaplarının yanında “Şehrengizler” yazdı. Yayınlanmış Karaman, Konya, Eskişehir ve Kahramanmaraş Şehrengizleri şehir kitapları konusunda yeni bir akım başlattı. Konya Şehrengizi Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Şehir Kitabı” olarak değerlendirildi. Farklı bir üslupla yazdığı “destan-şiir” denemeleri de vardır. Bunlardan Ötüşün Kuşlar Ötüşün Türk Dünyası Yazarlar Birliği tarafından ödüllendirildi. Yurtdışında iki kitabı yayımlandı. Uluslararası Struga Şiir Toplantısında Türkiye’yi temsil etti. Kâmil Uğurlu, Türk Ocakları Türk Kültürüne Hizmet Büyük Ödülü, Kırgızistan ve Kazakistan Devlet Nişanları, Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Büyük Ödüllerinin sahibidir. Türk Dünyası Sanatçıları Vakfı (TÜRKSAV) kurucu üyesi, üç dönem Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Bilim Kurulları üyesi v.b. üyelikleri vardır.


Mimarlık ve Sanat Tarihi alanında Türkistan Tasvirleri, Orhun Anıtları, Selçuklu Evi; Şiir alanında Yemenimde Hare Var, Yüreğimde Yare Var, Gölgeli Sokağın Şiirleri, Nil Nehrinden Nilüfer; Şehir Kitapları alanında Konya Şehrengizi, Karaman Şehrengizi, Eskişehir Şehrengizi, Kahramanmaraş Şehrengizi; Deneme ve Biyografi alanında İşte Biz Böyleyiz, Kelebek Kanadındaki Hayatlar, Aşkın Yolu; Destan alanında Mir Ali ile Gül Hanımın Destanı, Ötüşün Kuşlar Ötüşün, Cehennemde Aşk Çiçekleri, Asiye’nin Ayları kitapları vardır.

 

MEHMET KÂMİL BERSE

 

İstanbul Fatih’te 1956’da doğdu. İstanbul İmam Hatip Okulu ve Bursa İTİA işletme bölümünden mezun oldu. Yayıncılık, Reklamcılık, Gazetecilik, Dergicilik yaptı, yazarlıkla beraber bu faaliyetlerine devam ediyor. Çok sayıda ülke ve şehir gezdi. Gördüklerini hissettiklerini araştırarak yazdı, yazmaya devam ediyor. Yeniden Doğuş, Vahdet, Tahtakale, Beldemiz Gaziosmanpaşa, Adım, Genç Kalemler, Dil ve Edebiyat dergilerinin sahibi, genel yayın yönetmeni veya editörü olarak hizmet verdi. Halen Şehir Ve Kültür dergisinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmenidir. Şehirlerimiz ve kültürlerimiz ve medeniyetler üzerine ve özellikle İstanbul, Kırım, Kudüs üzerine çok sayıda çalışması bulunmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok konferans verdi, panellere katıldı, sempozyumlarda bildiri sundu. İstanbul ile ilgili her hafta bir çok mekânda ve okullarda konferans vermektedir. 5 yıldır devam eden “İstanbul Şehrengizi” başlığında bir sohbet serisini kültür merkezlerinde devam ettirmektedir. Hayatı boyunca Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yöneticilik yaptı .Halen Dersaadet Kültür Platformu Derneği ile Dünya Kırım Türkleri Derneği genel başkanlıklarını yürütmektedir. Halen Şehir ve Kültür dergisinde yazıları yayınlanmaktadır. Kitapları; Meraklısına İstanbul Seyahatnamesi, İstanbul Şehrengizi, İsmail Bey Gaspıralı Dünyası, Kırım Bizim Meselemiz, Dört Kıta Üç Okyanus, Cengiz Dağcı, Üç Çelebinin Hikâyesi, Fatih Süleymaniye Ulema Semtleri, İstanbul’a Metafizik bir yolculuk (Roman) , Şehirler Kültürler Medeniyetler. Mehmet Kâmil Berse, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!