RÖPORTAJLAR
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”

Abdulhamit Avşar Kafkas İslam Ordusu’nu Anlatacak
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2019, Cumartesi 13:02 - Son Güncelleme: 4 Mayıs 2019 Cumartesi, 13:04
Font1 Font2 Font3 Font4Abdulhamit Avşar Kafkas İslam Ordusu’nu Anlatacak
Hülya Günay (İstanbul)

Doç.Dr. Abdulhamit Avşar, Kafkas İslam Ordusu’nu Bugün TYB İstanbul’da Anlatacak

 

Değerli ilim adamı, televizyoncu ve yazar Doç. Dr. Abdulhamit Avşar, uzun yıllar büyük emek vererek yayına hazırladığı ve Mihrabad Yayınları arasında neşredilen Kafkas İslam Ordusu–Yitik Neslin Hikâyesi adlı eserini anlatacak. Tarihsever okuyuculara ve kültür dünyamıza kazandırılan eserde yakın dönemin bilinmeyenleri aydınlığa kavuşuyor. Eser hakkında bu hafta Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde bir tanıtım toplantısı yapılacak. Kazakistan’da görev yapan Avşar, bu toplantıda eserin yazılış hikâyesini anlatacak, dinleyicilerin sorularına cevap verecek ve kitabını imzalayacak.

 

Herkesin katılabileceği kitap tanıtım toplantısı, Cağaloğlu’nda Kızlarağası Medresesi’nde bugün (4 Mayıs Cumartesi) saat 14.00’te başlayacak.

 

Başta Osmanlı ve Azerbaycan Türkü olmak üzere muhtelif İslam ülkelerinden derlenerek kurulan Kafkas İslam Ordusu, Osmanlı Devleti’nin Azerbaycan’daki kardeşlerimizin korunması amacıyla oluşturduğu askerî bir güçtü. Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Paşa’nın komutasındaki bu düzenli ordu sayesinde, Azerbaycan’ın başşehri Bakü’nün kurtarılması ve 15 Eylül 1918 tarihinde bağımsız Azerbaycan Devleti’nin kurulması sağlanmıştır. Abdulhamit Avşar eserini, Kafkas İslam Ordusu’nun yakınlarıyla yaptığı görüşmeler ve röportajlarla bir ‘sözlü tarih araştırması’ olarak hazırladı. Bu çalışma, bir belgesel olarak da hazırlandı ve gösterildi.

 

ÖNEMLİ BELGESELLERE İMZA ATTI

 

Doç. Dr. Abdulhamit Avşar, 1964 yılında Yarkent’te doğdu. İlk ve orta öğretimini Kayseri’de bitirdi. Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu Rd-Tv Bölümünden birincilikle mezun oldu (1986). İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi (SBF) Ana Bilim Dalında yüksek lisans, Uluslararası İlişkiler (SBF) Ana Bilim Dalında doktorasını tamamladı. 2013 yılında doçent oldu. İki yıl sinema sektöründe çalıştıktan sonra, 1987’de, TRT sınavlarını kazanarak prodüktör oldu. Azerbaycan Temsilciliği, İstanbul Bölge Müdürlüğü ve Kazakistan Temsilciliği görevlerinde bulundu. 2011-2018 yılları arasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yarı zamanlı olarak görev yaptı. Çeşitli uluslararası toplantılarda TRT’yi temsil etti.

 

TRT’de hazırladığı belgesel programları Türkiye Yazarlar Birliği “En İyi Belgesel” (2003), Türk Dünyası Hizmet Vakfı “Türk Dünyası Üstün Hizmet” (2003), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Belgeseli” (2008) ve Azerbaycan’da “Samir Askerhanov” (2005) ödülleri aldı, pek çok kuruluşça ödül, şilt ve plaketlere lâyık görüldü. Bakü Asya Üniversitesi Senatosu tarafından TRT Azerbaycan Temsilciliği görevi sırasında iki ülke arasındaki ilişkilere katkıları dolayısıyla fahri doktor unvanı verildi.

 

Yayınlanmış kitapları, ulusal ve uluslararası çeşitli dergilerde basılmış çok sayıda makalenin yanı sıra metin yazarlığı ile yapım ve yönetimi tarafından gerçekleştirilen, çoğunluğu Türkiye’nin yakın tarihi ve Türk dünyası ile ilgili çok sayıda belgesele imza attı.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!