• “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”

YAZARLARIMIZ

Mikail Türker Bal
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2018, Cumartesi 05:40 - Son Güncelleme: 14 Nisan 2018 Cumartesi, 05:42
Font1 Font2 Font3 Font4
Dergilerin Dünyasından…

Dergilerin kültür hayatımızdaki yerini göz ardı edemeyiz. Bilakis dergileri kültür dünyamızın lokomotiflerinden görmekte bir beis yoktur. Son yıllarda şüphesiz çok iyi dergiler yayın hayatına adım attı ve uzun mevzileri kat ederek zirveye çıkmayı, adından söz ettirmeyi başardı. Özellikle 2000’li yılların başından itibaren kültür dünyamıza çok sayıda dergi katılmaya başladı. Bazıları uzun soluklu olsa da kısa soluklu dergileri de hasretle yâd etmeli.

 

Son yıllarda TÜRDEB (Türkiye Dergiler Birliği) tarafından Sirkeci İstasyonu’nda geleneksel olarak yapılan uluslararası dergi fuarı da dergilere ilginin artmasında büyük rol oynuyor. Bütün yıl alışık olduğumuz kitap fuarlarının yerini senede bir kez de olsa dergilerin alması dergi okurları adına sevindirici. Bu yıl 9.su düzenlenecek olan dergi fuarının teması ise “Çocuk Dergiciliği” olacakmış. 8-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Sirkeci Garı’nda uluslararası birçok dergi yayıncısı ve okuru hasretle buluşmayı bekliyor. Ancak 2014 senesinde Üsküdar sahilinde yapılan Katibim Dergi Fuarı’nın da bir efsane olarak kaldığını ve bu hayırlı hizmetin yeniden devam etmesini dilediğimizi sayın yetkililere iletmeyi bir borç bilirim.

 

Takip edilecek çok dergi olmakla beraber tabiki hepsini her ay takip etmek zor. Bu ay okuyabildiğim birkaç tanesini anmadan geçemeyeceğim. Ayasofya dergisi iki ayda bir çıkan bir kültür sanat dergisi. 22. Sayısına ulaşan bu başarılı derginin kültür sanat editörlüğünü Bülent Özdaman yapıyor. Bu sayısında 2017 Şiiri üzerine önemli bir dosya çalışması ortaya koymuş. 2017 Yılında çıkan şiir kitaplarından bazıları üzerine şairlerden değerlendirmeler ve röportajlar yapılmış. Bunların yanında kıymetli fikir yazılarını da okuyup istifade etmeli. Özellikle sinema yazılarının beğeni ile okunacağından eminim.

 

Barbar dergisi, kıymetli yazar-şair Mehmet Akıncı’nın gayretleri ile yayın hayatına devam eden kıymetli bir dergi. Yayın yönetmeni ise aynı zamanda şair olan Recep Yılmaz dostum. Ali Rıza Bayzan’ın deyimiyle Hüzünbaz Şair. Daha çok şiir ağırlıklı bir dergi olan Barbar dergisinde yazı hayatına yeni yeni başlayan genç kalemler yer almakta. Bunlardan biri de Kırşehir Üniversitesi’nde İsmail Kasap’ın çırağı Ferhat Kanal. Yazısını gördüğümde sevindiğim ve bir solukta okuduğum zamanımızın kıymetli gençlerinden Ferhat’ı yazı hayatında daim olmasını diliyorum.

 

Nihayet dergisi, değişimi ile başarısını ve çıtasını fazlasıyla yükselten 2018’in başarılı dergilerinin başını çekmekte. Her dosya konusu ile gündeme damga vuruyor. Mart ayında “Yürüyelim Arkadaşlar” sloganıyla bizi bahara hazırlayan Nihayet dergisi, nisan sayısında ise “Görev: Hafta Sonu” sloganı ile okurlarının karşısına çıktı. Bir dergi okuru olarak nihayet dediğim tam kemâli bulmuş bu harika derginin müptezellerine selam olsun.

 

Son olarak size bambaşka bir dergiden bahsetmek istiyorum. Saraybosna’da eğitim görmüş birkaç sevdalı genç tarafından Türkçe, Boşnakça, İngilizce yazıların yer aldığı, yayın hayatı da adı gibi Başka olan nezih bir dergi. Balkanlara sevdalıların başucunda tutacakları Balkan edebiyatı ağırlıklı dopdolu bir dergi. Saraybosna dosya konusu ile Şubat 2018’de hasretle bekleyen okurları ile buluştu. Derginin yayın yönetmenliğini Enes Güler, editörlüğünü Bilal Yakup, yazı işleri müdürlüğünü ise A. Furkan Demir üstlenmiş durumda. Birbirinden güzel ve her sayıda değişen kapaklarının çizimini ise Gazi Hüsrev Begova Camii’nin yan sokağındaki atölyesinde ressam Kemal Mehmedoviç çiziyor.

 

Velhasıl dostlar; okunacak çok şey var. Kitapların yanına dergileri de eklersek ciddi bir yekûn ediyor. E ne duruyoruz, Yürüyelim Arkadaşlar!


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN