RÖPORTAJLAR
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”

Can Dostlarımız
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2020, Pazartesi 14:48 - Son Güncelleme: 24 Şubat 2020 Pazartesi, 14:48
Font1 Font2 Font3 Font4Can Dostlarımız
İlknur Öztürk

 

 

Farklı bir isim ve farklı bir içerik ile kitapseverlerin beğenisine sunulan Kediname’yi size takdim etmek isterim. Hocam Mehmet Nuri Yardım’ın çıkan son kitabı; can dostlarımıza özellikle de kedilere sahip çıkan ve onları seven herkese hitap eden kıymetli bir eser olmuş. Hayırlı olsun…

 

Bugüne kadar okuduğum bir sürü kitap oldu fakat kedilerle ilgili hiç kitap okumadığımı fark ettim. Hocam kitabını imzalayıp bana hediye ettiğinde alışılagelmişin dışında bir eser olduğunu daha kitabın kapağına baktığımda anladım. Hayvanlara karşı her zaman mesafeli oldum. Bu durum muhabbet kuşu beslediğim dönemlerde bile devam etti. Özellikle tüyleri yoğun olan kedi ve köpeklere dokunamadığımı söylesem yalan olmaz. Bu sebeple uzaktan sevmek daha güvenli ve hoş gelirdi.  Ta ki sokak kedileriyle arkadaş olana kadar…

 

Son yıllarda mahallemizde komşularımızın kedileri beslemeye başladıklarını gördüm ve ben de bu iyiliğe ortak oldum. Gel zaman git zaman samimiyetimiz ilerledi. Onlar da kendilerine gösterilen ilgiye sevgiyle karşılık verdiler. Kediname’yi de okuyunca kedilerle ilgili olumlu düşüncelerim perçinlendi. Kedinin tarihçesinden, kedilere yazılmış şiirlere ve sanatçıların kedilerle olan gönül bağına kadar kedilere dair her şeyin anlatıldığı bu eser, yediden yetmişe her bireyin keyifle okuyabileceği ve bakış açısında hatırı sayılır değişiklik meydana getirecek türden.

 

Kediler temiz oluşlarıyla bilinirler. Bu konu İslamiyet’te de övülmüş ve kedilerin temiz olduğu sıklıkla vurgulanmıştır. Peygamber Efendimiz de kedileri sevmiş ve Müslümanları bu hayvanlara sahip çıkma yönünde teşvik etmiştir. Şark ülkelerinde özellikle İslam toplumlarında kediler genelde mübarek kabul edilmiş ve sahiplenilmiştir. Hazreti Peygamberin kediye verdiği değeri şu kıssayla sizlerle paylaşmak isterim:

 

“Peygamberimiz, Uhud Seferi’ne çıkarken ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkar. Kedinin ezilmemesi için savaşçı sahabelerden bir nöbetçi diker. Seferden dönüşte de bu sahabeden kediyi ister ve sahiplenerek adını ‘Müezza’ koyar. Siyah beyaz bir Habeş kedisidir Müezza. Bu hayvancağız yüksek ihtimalle bir sokak kedisiyli ve Mekke’nin kavurucu sıcaklarından Hazreti Peygamberin merhameti sayesinde kurtulmuştu.

 

Müezza bir gün sedirde oturan Hazreti Peygamberin cübbesinin ucunda kıvrılıp uyuyakalmış. Uyuyan bu kediyi seyreden ve ona kıyamayan Yüce Nebi, Müezza’yı uyandırmadan cübbesinin ucunu usulca keserek kalkmış ve Müezza uykusuna devam etmiş.”

 

İslamiyet’in ve Peygamberimizin bu hassasiyetinin yanında son zamanlarda yapılan araştırmalarda kedilerin insanlar üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bir kediyi sevmenin insanı sakinleştirdiği ve stresini azalttığı belirlenmiştir.

 

Kedileri sevelim ve onlardan ürkmeyelim. Dostça yaklaştığımız takdirde onlar da bize ilgiyle karşılık vereceklerdir. Merhametli, vefalı ve duygulu olan can dostlarımızdan sevgiyi eksik etmeyelim. Unutmayalım ki kediler hayatı renklendirir. (22 Şubat 2020)


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!