RÖPORTAJLAR
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”

Bir Dünyâdan Bir Dünyâya/Sâmiha Ayverdi
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2016, Pazar 22:09 - Son Güncelleme: 18 Eylül 2016 Pazar, 22:09
Font1 Font2 Font3 Font4Bir Dünyâdan Bir Dünyâya/Sâmiha Ayverdi
Kübra Çakır Ülke olarak büyük bir sınav sürecinden geçtik. Kimimiz ölümsüzlüğe kavuştu, kimimiz dualarla vatanımızı korudu. Ve biz yeniden söz verdik kalleşliğe karşı kardeşliğe. Tarih tekerrürden ibaretti. Katiline zaafı olan bir millet olmuştuk eskiden bu yana. Çıkarılan dersler savruldu o yana bu yana… Sâmiha Ayverdi’nin Bir Dünyâdan Bir Dünyâya adlı eseri eski zamanlardan günümüze mum […]

select
Kübra Çakır
Ülke olarak büyük bir sınav sürecinden geçtik. Kimimiz ölümsüzlüğe kavuştu, kimimiz dualarla vatanımızı korudu. Ve biz yeniden söz verdik kalleşliğe karşı kardeşliğe. Tarih tekerrürden ibaretti. Katiline zaafı olan bir millet olmuştuk eskiden bu yana. Çıkarılan dersler savruldu o yana bu yana…
Sâmiha Ayverdi’nin Bir Dünyâdan Bir Dünyâya adlı eseri eski zamanlardan günümüze mum ışığı tutuyor. Neden mum ışığı derseniz, yanına gitmeden, okumadan tam mânâsıyla öğrenemeyeceğimiz için. Ayverdi 31 Mart Vakası’na tanık olmuş, Balkan Harbi’nde ve Birinci Dünya Savaşı’nda çok yanmış, ailesiyle birlikte yaşadığı zorluklara rağmen dürüstlüklerinden ödün vermemişler. Baskılara rağmen adaletten asla vazgeçmemiş, haramdan sakınmışlar. Kurduğu cümlelerindeki derin manayı bir defa okuyarak anlamamız mümkün değil. Öyle ki yaşamadan bilinmiyor bazı şeyler.  Bu eserde atalarımı gördüm vatan aşkıyla kavrulan, kavruldukça yanan, yandıkça küllerinden doğan… Sâmiha Ayverdi bu duruma “îla-i kelimetullah aşkı” diyor. Eğer bu aşk bir gün sönerse inkıraz eden yıldızlar gibi biz de bir müddet parlayıp sonra söneceğiz der ve hemen bu durumu reddeder. Çünkü içimizde bir yerlerde bu aşkın işleyeceğini ve gerektiğinde bize yol göstereceğine inanır haklı olarak.
Ele aldığı tarihi süreçlerden 31 Mart Vakası ile ilgili yazdığını aynen aktarıyorum: “Değil bu gün, o zaman dahî 31 Mart’ın tertib ve tatbik plânını gerçekleştirip sahneye koyanın Sultan Abdülhamîd olduğunu iddia eden, edip de umûmî efkârı kandırmak isteyen gâfil gürûh, ne vatandaşı ne de târîhi aldatabilmişti. Şimdi ise bu üç meçhullü muâdeleyi çözmek, eskisi kadar müşkül görülmemektedir.” Şimdi ne demek istediğim daha iyi anlaşılıyordur umarım. Birinci Cihan Harbi’nin sonucundan bahsederken Almanya’nın bizim üstümüze düşeceği için yaralanıp berelense de, sonunun bizimki gibi vahim olmayacağına, yıkılıp ezilmeyeceğine dikkat çekiyor. Üstüne titrediği önemli bir konu da şark ve garb meselesidir. Özümüzün şarka ait olduğunu sonuna kadar savunmuş, garbın gözüne girmek için tarihini, dinini, geleneklerini bir kenara atanları, özünden utananları hiçbir zaman doğru bulmamıştır. Bu duruma karşı olanlar gerek gazete gerek başka araçlarla tabiri caizse mimlenmiş, dışlanmıştır.
Ayverdi’ye göre bizim geliş(e)mememizin nedeni şarktan kaynaklanmıyordu. Asıl sorun madde ile mânâyı birleştirememekti. Ayverdi’nin aydın sınıfın materyalizmi özde yaşadıkları konusunda şüpheleri vardır. Madde ile mânâyı kuşun iki kanadına benzetmiştir. İlerlemek ancak öyle mümkün olabilirdi.
Saatlerce konuşabileceğim bu eşsiz eser 1974 yılında basılmış ve 148 sayfadır. Hülbe Yayınları’nın 2. baskısı bende mevcut. Daha sonra Kubbealtı Vakfı bu eseri yayınlamaya başlamıştır. Dileyenler gayet makûl bir fiyata son baskısını alabilirler. Cumhuriyet Devri’nin önemli yazar ve mütefekkirlerinden olan Sâmiha Ayverdi’nin Kenan Rifai ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık (1951), İbrahim Efendi Konağı (1964), Türkiye’nin Ermeni Meselesi (1976), Ne İdik Ne Olduk (1985) ve daha birçok Kubbealtı Neşriyatı’nda yayımlanmaktadır.
İsteme adresi:  Köprülü Medresesi, Peykhâne Sokağı, No:3. Çemberlitaş/İstanbul
E-Posta: info@kubbealti.org.tr Tel: 0 (212) 516 23 56, 518 92 09
 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!