RÖPORTAJLAR
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”

Bir Çığır Öyküsü Şule Yüksel Şenler
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2019, Perşembe 12:00 - Son Güncelleme: 3 Ekim 2019 Perşembe, 12:00
Font1 Font2 Font3 Font4Bir Çığır Öyküsü Şule Yüksel Şenler
Kısa bir süre önce ebedî âleme uğurladığımız inanç, dava ve fikir insanı yazar Şule Yüksel Şenler, Cağaloğlu’nda düzenlenen bir programda rahmet, hürmet ve minnetle yâd edilecek.

 

 

Yeni Dünya Vakfı’nda tertip edilen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde Şenler’in Türkiye’de ve yurtdışına yaptığı hizmetler, etkilediği nesiller, kaleme aldığı yazılar ve eserler ile bıraktığı izler konuşulacak. Selvigül Kandoğmuş Şahin’in yöneteceği anma toplantısının konuşmacıları Demet Tezcan ve Ekrem Kızıltaş. Şule Yüksel Şenler’i yakından tanıyan bir çok ismin de iştirak edeceği program, yarın (3 Ekim Perşembe) saat 18.00’de başlayacak. Toplantı, Yeni Dünya Vakfı’nın Prof. Dr. Kâzım Gürkan Caddesi, Nu. 15 Cağaloğlu adresinde gerçekleşecek.

 

DAVAYA ADANMIŞ KUTLU BİR ÖMÜR

 

Şule Yüksel Şenler 29 Mayıs 1938 tarihinde Kayseri’de doğdu. Babasının memuriyetinden dolayı Anadolu’nun birçok şehrinde bulundu. 7 yaşındayken, ailesi İstanbul’a yerleştikten sonra okula başladı. Gençlik yıllarında çok okuyan, iyi derecede dikiş bilen, resim ve müzik gibi sanat dallarıyla da ilgilenen Şule Yüksel, asri bir hayat sürüyordu. Annesinin rahatsızlığı ve babasının meşguliyetleri sebebiyle eğitimini yarım bıraktı. Bu arada hikâyeler yazıyor, yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanıyordu. 1950 yıllarda Kıbrıs mitinglerine katıldı, kürsülerden şiirler okudu. Bir yandan da hayattaki konumunu sorgulamaya devam ediyordu. Ağabeyi Özer Şenler’in isteği üzerine katıldığı Risale toplantılarında Şule Yüksel’in dönüşümünün ilk tohumları atılmış oldu. Huzur Sokağı adlı meşhur romanını da bu yıllarda gazetede tefrika hâlinde yayınlamaya başladı. Kitap olarak basıldığı dönemde rekor satışa ulaşan, elden ele dolaşan ve bir fenomen haline gelen roman, 1970 yılında “Birleşen Yollar” ismiyle sinemaya da aktarıldı. Şule Yüksel Şenler Anadolu’nun hemen her yerini dolaşarak konferanslar verdi ve davasını sonuna kadar savundu. Bugün gazetesinde yazdığı yazılarla büyük bir okur kitlesi oluşturdu. 1967 yılında Yeni İstiklal gazetesinde yayınlanan “İslam Kadınına Hitap” başlıklı yazısından dolayı davalık oldu. Daha sonra “Ağlayın Ey Müslüman Kardeşlerim Ağlayın” başlıklı yazısında dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a hakaret ettiği gerekçesiyle 1971 yılında hapse girdi. “Bir doğum müddeti” addettiği 9 ay 10 gün hapis yattı. Politik hayatında karşılaştığı tatsızlıklar, çoğu kez özel hayatını da olumsuz yönde etkiledi. Yazılarını bir araya getirmek suretiyle bir neslin dönüşümüne etki edecek yeni kitaplar hazırladı. 1960’lardan bu yana birçok gazete ve dergide kalem oynatan ve nesiller yetiştiren Şule Yüksel Şenler,  28 Ağustos 2019 tarihide vefat etti ve Eyüpsultan Mezarlığı’nda toprağa verildi. Şule Yüksel Şenler’in neşredilmiş eserleri: Bize Ne Oldu, Gençliğin Izdırabı, Hidayet, Huzur Sokağı, Kız ve Çiçek, Uygarlığın Gözyaşları.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!