RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

Bestekâr Âmir Ateş, Bâbıâli’de Hatıralarını Anlatacak
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019, Perşembe 04:10 - Son Güncelleme: 11 Nisan 2019 Perşembe, 04:10
Font1 Font2 Font3 Font4Bestekâr Âmir Ateş, Bâbıâli’de Hatıralarını Anlatacak
Hülya Günay (İstanbul)

 

Türk müziğinin yaşayan büyük üstatlarından Âmir Ateş, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’ne katılacak ve hatıralarını anlatacak. Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen sohbet toplantısında misafir konuşmacı Âmir Ateş olacak. Sanatkârımız, hayatı boyunca hem yetişme çağında hem de sanat dünyasında yaşadığı ve unutamadığı ilginç hatıralarını dinleyicilerle paylaşacak. Bu arada bestekârımızın sevilen eserleri, Elif Ömürlü Uyar tarafından seslendirilecek. Halil Gökkaya’nın yöneteceği toplantıda Zeki Yılmaz da Âmir Ateş’in musıkî dünyamızdaki yerini dile getirecek. Vakfın Cağaloğlu’ndaki Genel Merkezi’nde gerçekleşecek olan ve katılımın serbest olduğu program, 11 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak.

 

SEVİLEN BESTELERE İMZA ATTI

 

1942 yılında İzmit’in Kandıra ilçesinde doğdu. Babası Hafız Vehbi Efendi, annesi Dürdane Hanım’dır. Hafız olan babasının etkisinde kalarak ve güzel olan sesi ile Kur’an okumak şevkiyle hıfzını tamamlayarak hafız oldu. 1956 yılın da İstanbul’a giderek Hacı Hafız Akkuş Efendi’den Kur’an dersleri almaya başladı. Eğitimini dini yönde geliştiren bestekâr, İstanbul’da zamanının en değerli üstatlarından feyz almanın gayreti içinde olmuş Kemal Batanay, Sabahattin Volkan, Saadettin Kaynak gibi büyüklerin öğrencisi oldu. 1959 yılında belediye Mezarlıklar Müdürlüğü’ne memur olarak başladı. Aynı yılda Üsküdar Musiki Cemiyeti’nin çalışmalarına katıldı. Burada Emin Ongan’nın öğrencisi oldu iyi dostluklar yaşadı. 1964 yılında askerlik görevini tamamladı ve İstanbul’a döndü. Beste çalışmalarına hemen aynı tarihlerde başladı ve Musikimizin sanat, dini, halk müziği ve saz eserleri gibi dallarında pek çok denemeler yaparak bugüne değin 700-800 civarında eser musikiye hediye etti.İlk olarak sözleri Reha Güzey’e ait olan ” Gönlüm özler kaybolan manalı mahzun çehreni “isimli güfteyi Hüzzam makamında besteledi.

 

Üsküdar Musiki Cemiyeti’ndeki hocalığının yanı sıra; “Anadolu Yakası Telefon Baş Müdürlüğü”, “Türkiye Denizcilik İşletmeleri”, “İstanbul Ehli Kur”ân ve Mevlidhânlar-Derneği” Tasavvuf koroları gibi bir çok topluluktan başka Diyanet İşleri Başkanlığı seminer ye kurslarında da hocalık yaptı.

 

Gördüğü her güzelliği, duyduğu her duyguyu, denenmemiş birçok motifleri ele almak suretiyle; benzerliklerin de ötesinde, orijinal, yeniliklere önem verdi. Besteci olarak tanıdığımız Amir Ateş, Mevlidhân olarak da ününü duyurdu ve bu yönde de pek çok öğrenci yetiştirdi. Hicaz makamında ” Seni ben unutmak istemedim ki “, ” Kaybolan yıldız gibi çıldıran yalnız gibi” Kürdîlihicazkâr makamında ” Her güzel bağından bir gül seçerdi “, Muhayyer Kürdi makamında “Bir kızıl goncaya benzer dudağın”, Segah makamında “Ben seni unutmak için sevmedim” ve daha bir çok güzel şarkılarıyla musikimizdeki önemli yerini almıştır. Üsküdar Musikl Cemiyeti’ndeki hocalığının yanı sıra; Anadolu Yakası Telefon Başmüdürlüğü, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, İstanbul Ehli Kurân ve Mevlidhânlar Derneği tasavvuf koroları gibi bir çok topluluktan başka Diyanet İşleri Başkanlığı seminer ye kurslarında da hocalık yapmıştır. Bestekâr dinî bestelerinden oluşan 5 kaset ve CD halindeki eserlerin ilki halkımızın beğenisine sunulmuştur. Daha pek çok yıllar dillerden düşmeyecek besteler yapmaya ve öğrenciler yetiştirmeye devam edecek bestekâr, evli olup; Furkan adında bir oğlu ile Şevval adında bir kızı vardır.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!