RÖPORTAJLAR
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT

“Batıyı Çamura Batmaktan Kurtaran Müslümanlardır”
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2019, Salı 14:36 - Son Güncelleme: 22 Ocak 2019 Salı, 14:36
Font1 Font2 Font3 Font4“Batıyı Çamura Batmaktan Kurtaran Müslümanlardır”
Elif Çelik (İstanbul)

 

Araştırmacı yazar İhsan Işık Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde yapptığı konuşmada çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen toplantıda konuşan İhsan Işık, “Benim biyografi yazarlığımın doğuşu ilginçtir. Hocalık yaptığım dönemde öğrencilerime bazı metinler veriyordum. Sonra da ‘Bu metinlerin yazarlarını bulun.’ diyordum. Öğrenciler bu yazarların biyografilerini bulamayınca iş başa düştü, karar verdim ve oturup yazarların hayatı ile ilgili araştırmalar yaptım, Yazarlar Sözlüğü’nün doğuşu böyle oldu.” dedi.

 

Toplantının açış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, İhsan Işık’ın neredeyse bütün ömrünü Türkiye’nin kültürel envanterine adadığını, onbinlerce yazar ve şairin hayat hikâyesini bulduğunu ve bunları kitaplaştırdığını söyledi. Yardım, “Bu çalışmalar o kadar genişledi ki artık kitaplara sığmaz oldu, ansiklopedilere dönüştü. Bugün yaklaşık 35 ciltlik bir ansiklopedi külliyatı mevcut ve bu çalışmaları devam ediyor. İhsan Işık, edebiyatımızın, sanatımızın ve kültürümüzün birikimini ortaya koyarak büyük bir hizmette bulunmuştur. Kendisine hepimiz, bütün toplum teşekkür etmelidir.” dedi.

 

12. VE 13. CİLDİ DE HAZIRLIYORUM


Konuşmacsına başlarkan yetişme çağından ve ailesinden de bahseden İhsan Işık, “Benim yetişmemde ailemden sonra merhum Ali Nar Hocamın da büyük tesiri vardır. Kendisini rahmetle anıyorum.” dedi. Biyografi ve ansiklopedi macerasını anlatan İhsan Işık, ilk olarak 1990 yılında Fatih Saraç ve Yekta Saraç’ın kurucusu oldukları Risale Yayınları’nda Yazarlar Sözlüğü adıyla bir kitabının yayımlandığını belirterek, “Bu kitap yayımlanınca farklı çevrelerden övgüler aldı. Ben de bunu geliştirmeye başladım. Daha sonra önce tek cilt, sonra da üç cilt ansiklopedi hâlinde yayımlandı.” Çalışmalarının hızla ve düzenli olarak devam ettiğini kaydeden Işık, Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi’nin 11. Cildinin de yayımlandığını hatırlattı ve “Şimdi bu ansiklopedinin 12. ve 13. ciltlerini hazırlıyorum. Kısmet olursa bu iki cilt de okuyuculara ulaşacak.” diye konuştu.


“TEKNOLOJİYE FAZLA GÜVENMEMEK LÂZIM”

 

Teknolojiye fazla güvenmemek gerektiğini ifade eden İhsan Işık, şöyle devam etti: “Bilgisayardaki resimlerin ömrü ortalama 30 yıldır. Çünkü gelişen teknoloji eskiyi açamadığından resmin, fotoğrafın ömrü biter. Google’ın kurucusu ‘Resimleri kâğıtta saklayın.’ diyor. Onun için biz de bilgisayar ortamında bilgilerimizi saklasak bile mutlaka kâğıt olarak da muhafaza etmemiz gerekiyor. Zira bilgisayara uzun sürede güvenemeyiz.”


MÜSLÜMANLAR OLMASAYDI…


Konuşmasında Doğu medeniyeti ve Batı uygarlıı arasında mukayeseler yapan İhsan Işık, “Müslümanlara yapılan zulmün engellenmesi için hangi alanda isek bir numara olmalıyız. Müslümanlar 800 senedir dünya coğrafyalarında olmasaydı, Batı dünyası çamurun içindeydi. Eğer geçmişte Müslümanların farklı bölgelerde ürettikleri büyük medeniyet olmasaydı bugün Batıdaki olumlu gelişmeler de olmazdı.”


Bilim ve Düşünce Tarihimizden İsimler Ansiklopedisi’nin de hazırlığının devam ettiğini müjdeleyen İhsan Işık, “İslam’ın Batı teknolojisine aslında kesin olarak üstünlüğü var. Ancak bunu biz bilmiyoruz, aydınlarımız bilmiyor, gençlerimiz bilmiyor. Onları aydınlatmalıyız. Müslümanlar kendi sahalarında en iyi olmak zorunda.” açıklamasında bulundu.


Şehirlerle ilgili çalışmaların da önemli olduğuna dikkat çeken İhsan Işık, sözlerine şöyle devam etti:


“11 üniversiteden 110 kişiyi kurul üyesi yapıp 6 yılda beş ciltten meydana gelen Diyarbakır Ansiklopedisi’ni hazırladım. Bir çok bilgi ilk defa bu ansiklopedide yer aldı. Diyarbakır 639 yılında fethedildi. Bölgede 100 sene kadar Tabiin, Tebeitabiin yaşadı. Diyarbakır’ın dinî hayatı, kültürü, tarihi, edebiyatı, âlimleri, şairleri, yazarları, ozanları hepsi burda var.”


ÇALIŞMALAR İNTERNETE AKTARILDI


Bütün çalışmaların bilgisayar ortamına aktarıldığına vurgu yapan İhsan Işık, 35 ciltlik ansiklopedilerin www.biyografya .com sitesine yüklendiğini, burada 30 bin ismin biyografisinin yer aldığını, arzu edenlerin buradan da faydalanabileceğini sözlerine ekledi. Işık, şimdi iki oğlunun da kendisine teknik bakımdan yardımcı olduklarını, kendisinden sonra bu hizmeti sürdüreceklerin çıkacağına inandığını da söyledi.


Şair ve yazar İhsan Işık, konuşmasını tamamladıktan sonra dinleyicilerin sorularına cevap verdi. Işık, fotoğraf çekiminin ardından, okuyucularına kitaplarını imzaladı.

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!