RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

Aşk Mektebi
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2020, Cuma 04:59 - Son Güncelleme: 20 Mart 2020 Cuma, 04:59
Font1 Font2 Font3 Font4Aşk Mektebi
İlknur Öztürk

 

Bu haftaki yazarımız Muammer Erkul ve kitabı Aşk Mektebi… Adıyla müsemma bir kitap.  Kapak, resminin yazara ait olduğu canlı, iç açıcı ve renkli tasarımıyla ilk bakışta insanın içini ısıtıp pozitif enerji veriyor. Kapak resmi kitabın içeriğini ve yazarın kişiliğini kuvvetli şekilde yansıtıp okuyucuyu daha başından kucaklıyor. Gelin detaylara birlikte bakalım.

 

Her kitap dışarıdan bakıldığında belli standartlara bağlı olarak yayımlanır. Kitabın boyutları, mizanpaj, sayfa sayısı, kapak tasarımı, içerik ile kapağın uyumu ve yazı karakteri gibi teknik detaylar okuyucu kitlesinin çok da önem vermediği ayrıntılardır. Ancak bu önemsiz görünen teferruatlar birçok kaliteli yazarın fark edilmesini engelleyen çeldiriciler de olabilmektedir. Kitabın içindekiler kısmına göz attığımızda başlıkların çekiciliği ile bu başlıkların açılımı arasındaki paralellik okur için motive edici bir etken olarak kendini gösteriyor. Her kitabın kendine has bir dokusu ve özelliği vardır. Bu kitabında göze çarpan özelliği uyumu.

 

Yazar, Aşk Mektebi'nde; yaşama, insanlığa, mutluluğa, paylaşmaya ve sevgiye dair her şeyin, hayatın tanzimi için gerekli olduğunu okuyucuya en etkili şekilde sunuyor. Okuyucuda bıraktığı etki, olaylara farklı perspektiften bakmayı sağlamak. Yazar ön sözde "Öğrendim! Aşk mektebi hiç bitmiyor efendim!" diyerek insanın hayat okulunda öğrenci olduğunu her şeye rağmen hayatın içinde güzellikler bulunduğunu ve bunların keşfedilerek pozitif enerjiyle bu yolda yürünmesi gerektiğini anlatıyor.

 

İyiliğe, güzelliğe ve çiçeklere dair ne varsa her şey bu kitapta. Yazar çiçeklerin Türk dilinde ve aşk dilinde ifade ettiği anlamlar ile uluslararası dildeki ifadelerini de içeriğe almış. Bu konuya ilgi duyanlar da satırlar arasında keyifle dolaşacaklardır. Diğer yandan yazar günümüzde insanların yalnızlaştığı gerçeğini bu durumun iyi olmadığını ve iyiye gitmediğini söyleyerek girdapta olduğumuzu hatırlatmıştır.

 

Kitabın en iyi bölümü; "beyinde delik açmak" bahsi. Yazar burada insanlarla kurduğumuz iletişimin kalitesini sorgulamamızı sağlarken; en önemli bölümü olan "kalp onarmak" kısmında adından da anlaşılacağı üzere kalp kırmamanın önemini, eğer bu eylemi gerçekleştirdiysek bunun telafisini geç olmadan ve sadece sevgiyle yapabileceğimizi ifâde ediyor.

 

İnsanın ümitsiz yaşayamayacağı gerçeği ve sevginin insan hayatındaki önemi gibi iki unsur kitabın özünü oluşturuyor. Yazıma kitaptan şu cümleyi eklemek isterim:

 

"Muhabbet bağları ve aşk mektebindeki talebelik arkadaşlığı, ufak tefek şeylerle kopacak kadar gevşek değildir.”

 

“Yine de ümit; Günebakan çiçeği gibi yüzümüzün hep güneşe dönük kalması… Zaten yüz çevirsek güneşten, biliyoruz ki; önce kendimiz yok olacağız!..”

 

“Duran motorları tamir etmek için tecrübe gerekiyor… Açılmış kalpleri onarmak için derin bir bilgi de lazım. Ama galiba henüz açılmamış, henüz çalışan, henüz çatlakları incecik olan kalpleri okşamak, sıvamak, cilalamak ve parlatmak için “Sadece sevgi bile” kafi geliyor… Değil mi?

 

Kitaptan aileye, dostluğa, muhabbete ve yaşama dair ne varsa öğrendiklerimi zihin kumbaramda saklayıp ihtiyacım olması durumunda kullanacağım. Her cümle bakış açımı zenginleştirip bana pozitif enerji verdi. Kendine farklı bir yön çizmek ve yenilenmek isteyen herkes Aşk Mektebine kayıt olmalı.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!