• Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”

YAZARLARIMIZ

Harun Çolak
Harun Çolak
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2020, Pazartesi 20:31 - Son Güncelleme: 11 Mayıs 2020 Pazartesi, 20:31
Font1 Font2 Font3 Font4
Anneler Günü Münasebetiyle

     Peygamberimizin cennet annelerin ayağı altındadır hadisinin gölgesinde büyümüş biri olarak annelere ait sevginin bir güne sıkıştırılmaya çalışılmasına ve bunun da illa bir maddi hediye ile gösterilmesi gerektiğinin dayatılmasına gönlüm razı olmadı. Çocuklarını büyütmek için gecesini gündüzünü birbirine katan, zamanından, malından hatta canından vazgeçen aziz annelerimizin hatırlanması sadece bir gün mü olmalı?

 

     Bu yazıyı okuyanlardan bazıları ne demek şimdi bu? Yılda bir kez de olsa annelerimizi hatırlamamız, onları arayıp sormamız ve onlara hediyeler almamız neden bu yazarı rahatsız ediyor ki diyebilir. Benim itirazım bunlara değil şüphesiz. Bir gün içinde yapılan etkinliklerle annelerimizin sevindirilmesine, vefat edenler varsa onların ruhlarına fatihalar okunmasına itirazım olamaz. Karşı çıktığım nokta annelerimizin yılın sadece bir gün hatırlanması gerektiğine dair dolaylı yoldan mesaj vermeye çalışan dünyevileşmiş akla. Bu aklın esiri olmuş fertlere.

 

     Bugün için günler öncesinden başlatılan reklam kampanyalarına bankaların, markaların ve büyük şirketlerin katılması bizim için sıradanlaştı artık. Her kanalda anneleri ön plana çıkarıyormuş gibi görünen alttan alta kendilerini gösteren bu yapılar insani her duyguyu kullanmayı bir alışkanlık haline getirdiler. Ben bunlara kızıyorum. Peki, annelerimiz yılda kaç kez hatırlanmalı? Her ay ya da her hafta anneler günü olsa daha yerinde bir uygulama olur mu?

 

     Öncelikle annelerimizin her gün günde beş kez hatırlanması taraftarıyım. Zaten günde beş kez yaratıcının huzuruna çıkan herkes “Rabbenağfirli velivalideyye…” diyenler bunu günde on üç kez yapıyorlar. Bir de ellerini kaldırıp dua ettiklerinde annelerini hayırla yâd ediyorlar. Bu hesapla on sekiz kez gün içinde annelerini hatırlıyorlar. Buna yapılan ziyaretleri ve telefon görüşmelerini katmıyorum. Günde on sekizden fazla anneler günü yapanların anneler gününün bir güne sığdırılmasına hayretle bakmaları bence tuhaf karşılanmamalı.

 

     Sadece bu kadarı yeterli mi? Bence yeterli değil. Anne kelimesinin beynimizde oluşturduğu çağrışımların zenginleştirilmesi gerekmektedir. Kelimenin anlamı derinleşmeli ve çoğalmalı. İki heceden ve dört harften oluşan anne kelimesinin kalıbına dökülen manalar artırılmalı. Bu sayede annenin manası daha iyi kavranabilir. Bunun yolu ise edebi eserlerden geçiyor. Annelerle ilgili yazılmış şiirlerde çok sayıda ipucu yakalamak mümkündür. Necip Fazıl Kısakürek’in “Anneciğim”, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Annem İçin”, Faruk Nafiz Çamlıbel’in “Anne”, Arif Nihat Asya’nın “Anne”, Ziya Gökalp’in “Anne Sevgisi”,  Âşık Veysel Şatıroğlu’nun “Anam”, Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Anne Ne Yaptın?” aklıma gelen bazı şiirler. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından hazırlanan “Anne ve Çocuk Şiirleri Antolojisi”ne de bu anlamda bakılabilir.

 

     Şiirlere ek olarak nice hikâye, roman ve tiyatro eserinde de anne tipi karşımıza çıkar. Genellikle anneler fedakâr insanlar olarak evlatları için her zorluğa göğüs geren kişilerdir. Evlatlarını dünyaya getirirken ölümü göze alan aziz annelerimizi daha çok hatırlamalı ve sevmeliyiz. Bunun için de bilmeye ve anneliğin ne olduğunu çok yönlü kavramaya ihtiyacımız var vesselam. 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN