• Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
 • Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
  Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”

YAZARLARIMIZ

Harun Çolak
Harun Çolak
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2020, Pazartesi 20:31 - Son Güncelleme: 11 Mayıs 2020 Pazartesi, 20:31
Font1 Font2 Font3 Font4
Anneler Günü Münasebetiyle

     Peygamberimizin cennet annelerin ayağı altındadır hadisinin gölgesinde büyümüş biri olarak annelere ait sevginin bir güne sıkıştırılmaya çalışılmasına ve bunun da illa bir maddi hediye ile gösterilmesi gerektiğinin dayatılmasına gönlüm razı olmadı. Çocuklarını büyütmek için gecesini gündüzünü birbirine katan, zamanından, malından hatta canından vazgeçen aziz annelerimizin hatırlanması sadece bir gün mü olmalı?

 

     Bu yazıyı okuyanlardan bazıları ne demek şimdi bu? Yılda bir kez de olsa annelerimizi hatırlamamız, onları arayıp sormamız ve onlara hediyeler almamız neden bu yazarı rahatsız ediyor ki diyebilir. Benim itirazım bunlara değil şüphesiz. Bir gün içinde yapılan etkinliklerle annelerimizin sevindirilmesine, vefat edenler varsa onların ruhlarına fatihalar okunmasına itirazım olamaz. Karşı çıktığım nokta annelerimizin yılın sadece bir gün hatırlanması gerektiğine dair dolaylı yoldan mesaj vermeye çalışan dünyevileşmiş akla. Bu aklın esiri olmuş fertlere.

 

     Bugün için günler öncesinden başlatılan reklam kampanyalarına bankaların, markaların ve büyük şirketlerin katılması bizim için sıradanlaştı artık. Her kanalda anneleri ön plana çıkarıyormuş gibi görünen alttan alta kendilerini gösteren bu yapılar insani her duyguyu kullanmayı bir alışkanlık haline getirdiler. Ben bunlara kızıyorum. Peki, annelerimiz yılda kaç kez hatırlanmalı? Her ay ya da her hafta anneler günü olsa daha yerinde bir uygulama olur mu?

 

     Öncelikle annelerimizin her gün günde beş kez hatırlanması taraftarıyım. Zaten günde beş kez yaratıcının huzuruna çıkan herkes “Rabbenağfirli velivalideyye…” diyenler bunu günde on üç kez yapıyorlar. Bir de ellerini kaldırıp dua ettiklerinde annelerini hayırla yâd ediyorlar. Bu hesapla on sekiz kez gün içinde annelerini hatırlıyorlar. Buna yapılan ziyaretleri ve telefon görüşmelerini katmıyorum. Günde on sekizden fazla anneler günü yapanların anneler gününün bir güne sığdırılmasına hayretle bakmaları bence tuhaf karşılanmamalı.

 

     Sadece bu kadarı yeterli mi? Bence yeterli değil. Anne kelimesinin beynimizde oluşturduğu çağrışımların zenginleştirilmesi gerekmektedir. Kelimenin anlamı derinleşmeli ve çoğalmalı. İki heceden ve dört harften oluşan anne kelimesinin kalıbına dökülen manalar artırılmalı. Bu sayede annenin manası daha iyi kavranabilir. Bunun yolu ise edebi eserlerden geçiyor. Annelerle ilgili yazılmış şiirlerde çok sayıda ipucu yakalamak mümkündür. Necip Fazıl Kısakürek’in “Anneciğim”, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Annem İçin”, Faruk Nafiz Çamlıbel’in “Anne”, Arif Nihat Asya’nın “Anne”, Ziya Gökalp’in “Anne Sevgisi”,  Âşık Veysel Şatıroğlu’nun “Anam”, Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Anne Ne Yaptın?” aklıma gelen bazı şiirler. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından hazırlanan “Anne ve Çocuk Şiirleri Antolojisi”ne de bu anlamda bakılabilir.

 

     Şiirlere ek olarak nice hikâye, roman ve tiyatro eserinde de anne tipi karşımıza çıkar. Genellikle anneler fedakâr insanlar olarak evlatları için her zorluğa göğüs geren kişilerdir. Evlatlarını dünyaya getirirken ölümü göze alan aziz annelerimizi daha çok hatırlamalı ve sevmeliyiz. Bunun için de bilmeye ve anneliğin ne olduğunu çok yönlü kavramaya ihtiyacımız var vesselam. 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN