RÖPORTAJLAR
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”

Anadolu Mektebi Kırgızistan’da
Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019, Salı 16:32 - Son Güncelleme: 10 Eylül 2019 Salı, 16:32
Font1 Font2 Font3 Font4Anadolu Mektebi Kırgızistan’da
Program bünyesinde dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un ve eserlerinin anlatıldığı 4 panel icra edilecek.

 

 

Yerli ve millî değerlerini tanıyan ve sahip çıkan, erdemli, vatanına, milletine ve ailesine bağlı gençler yetiştirme gayesiyle çeşitli kültürel faaliyetlerde bulunan Anadolu Mektebi, Balkanlar’dan sonra bu kez de gönül coğrafyamızın diğer biri kolu olan Asya’da düzenleyeceği kültürel etkinlik ile gündemde.

 

Okumalarına 2012 yılında Sakarya’da küçük bir öğrenci grubu ile başlayan, günümüzde ise 30’u aşkın ilde 3000' e yakın öğrenciye ulaşan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleri ile Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Anadolu Mektebi; “Kültür Köprüsü” programı ile, Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov’un ata yurdu Kırgızistan’da olacak.

 

08-13 Eylül 2019 tarihleri arasında Manas Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek programa Anadolu Mektebi Kurucusu Prof. Dr. Sami Güçlü ve Yürütme Kurulu Üyelerinden Sayın Özlem Güner ve Osman Aydoğan da katılacak.

 

Program bünyesinde dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un ve eserlerinin anlatıldığı 4 panel icra edilecek.

 

Bu panellerde öncesinde 5 yazar okumalarını tamamlamış; 30’dan fazla ilde 2017-2018 eğitim-öğretim yılı süresince Cengiz Aytmatov okumaları yapmış ve düzenlenen programlarda yazarı anlatmış 16 Anadolu Mektebi öğrencisi sunum yapacak.

 

Programda; Anadolu Mektebi öğrencilerinin Cengiz Aytmatov sunumları ile yer alacağı panellerin yanı sıra; yazarın eserlerine konu ve ilham olmuş Kırgızistan’ın tarihi, doğal ve kültürel yerlerine de “Kültür ve Coğrafya Okuma” amaçlı geziler de yer alacak.

 

Özellikle “Gün Olur Asra Bedel” kitabının unutulmaz mekânı olan Ata – Beyit ve “Beyaz Gemi” eserinde anlatılan Issık Göl, öğrenciler için Anadolu Mektebini ve bu programı ömre bedel kılacak mekânlardan olacak.

 

Kırgızistan’ın kültürel mirasını yerinde gözlemleyerek tarih ve kültür bilinçlerini geliştirecek olan öğrenciler, ülkenin üst düzey yöneticileri ve yazarın ailesi ile de tanışma fırsatı bulacak.

 

Türkiye’den Cengiz Aytmatov okumaları yapmış 36 öğrenci ile 4 öğretmenin dâhil olduğu heyet, Avrasya Yazarlar Birliği organizasyonu ile Kırgızistan’da Manas Üniversitesi tarafından ağırlanacak.

 

Manas Üniversitesi ev sahipliğinde ve Türk Dil Kurumu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen “Kültür Köprüsü” programı; Anadolu Mektebi öğrencilerini Kırgızistan’daki akranlarıyla buluşturmakla kalmayıp, onlara Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov’u ata yurdunda anma fırsatı da verecek.

 

Okuyan, düşünen, düşündüklerini kaleme alan ve yazdıkları çerçevesinde sunum yapan Anadolu Mektebi gençlerine yönelik düzenlenecek “Kültür Köprüsü” programının, gençlerin kendi dünyaları başta olmak üzere her iki ülkenin edebiyat, kültür ve sanat dünyasına da katkı sunması bekleniyor.

 

ANADOLU MEKTEBİ VE CENGİZ AYTMATOV

 

Anadolu Mektebi, Türk kültür ve medeniyetinin gelişimine katkı sunmuş yazarların eserleri ile onların hakkında yazılmış seçkin eserlerin okunmasını ve buradan yola çıkılarak öğrencilerin belirledikleri tema çerçevesinde hazırladıkları konuşma metinlerini, düzenlenen panellerde sunmalarını hedefleyen bir okuma programının adıdır.

 

2017-2018 ve 2018-2019 eğitim öğretim yıllarında Bolu, Kastamonu, Gaziantep ve Kırıkkale’de yapılan bölgesel programların yanı sıra Anadolu Mektebinin olduğu pek çok şehirde Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov başlığı altında programlar düzenlenmiştir.  Bolu ve Kastamonu’da yapılan panellerin metinleri “Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov “ismi altında kitaplaştırılmış ve okurlarla buluşturulmuştur.

 

Her iki dost ve kardeş ülkenin edebiyat, kültür ve sanat dünyasına katkı sunan bu önemliprogramı, Tarım Eski Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü organize ediyor.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!