• İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
  İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
 • Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
  Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
 • İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
  İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
 • Nâzım Tektaş ile Mülakat
  Nâzım Tektaş ile Mülakat
 • Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
  Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
 • Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
  Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
 • Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
  Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
 • İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
  İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
 • İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)

YAZARLARIMIZ

Büşra Cansız
Büşra Cansız
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2020, Cumartesi 17:58 - Son Güncelleme: 15 Ağustos 2020 Cumartesi, 17:58
Font1 Font2 Font3 Font4
Alija Desem Aklınıza İlk Ne Gelir? 

 

 

Bazı liderlerin hayatları vardır ki mutlaka anlatılmalı ve anlaşılmalıdır. Benim nezdimde bu insanların başında Alija İzetbegoviç gelir. Belki dünya çapında bir etki bırakmamıştır, belki ismini kısıtlı bir coğrafya bilir fakat tarihten adını çıkardığınızda büyük kayıplar bırakacak olan bir şahsiyettir! Biraz daha yakından tanıtınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

 

 

Alija denince aklınıza ilk ne gelir? Herkesin cevabı eminim ki Bosna’dır. Keza ömrünü adadığı Bosna’sı ile asla ayrı düşünülemez onun adı. Peki, adını ilk ne zaman, nasıl duydunuz? Benim cevabım 10 yıl kadar öncesine gider. Bosna Savaşı başladığında henüz doğmamış olan bendeniz Alija ile tanıştığımda lisede tarih meraklısı bir öğrenciydim. Avrupa’nın ortasında yaşanan böyle bir vahşete anlam verememiş ve savaşı araştırmaya başlamıştım. Alija ile tanışmam da bu araştırmalarım sonucunda oldu ve bir daha da ayrılamadım. Kitaplarını okudukça fikirlerine, savaşı araştırdıkça Boşnaklara ve liderliğine hayranlığım artmıştı. O artık sadece Bosna’nın değil benim de kahramanım olmuştu.

 

 

1925 yılında Bosna-Hersek’in Bosanski Samac ilinde doğan Alija, Saraybosna’da Hukuk eğitimi aldıktan sonra avukat olarak meslek hayatına başlamıştır. Gençliğinden itibaren Müslümanların sorunlarına ilgi göstermiş, İslami çalışmalara yoğunlaşmıştır. İslami harekette aktif olarak rol oynayan Alija, Genç Müslümanlar Örgütü’ne üye olduğu gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmıştır. Düşünün, düşünmenin tehlike arz ettiği dönemler…

 

 

Hapisten sonra daha bir sarılmıştır İslami araştırmalara. İslam Deklarasyonu ve Doğu-Batı Arasında İslam adlı kitapları Tito Yugoslavya’sında büyük tepkiler uyandırmıştır. Düşünceleri nedeniyle bir kez daha hapse mahkûm edilmiş ancak 1989 yılında af ile hapisten çıkmıştır. Bu tarihten sonra Bosna deyince aklımıza ilk gelecek isim olan büyük lider Alija İzetbegoviç doğmuştur diyebiliriz. Aslında kendini sadece Bosna’nın değil tüm Müslümanların kurtuluşuna adamış olan Alija’yı savaş, ülkesini kurtarmaya yemin etmiş bir lider olarak sınırlamıştır.

 

 

Tito Yugoslavya’sının sonu gelmesiyle Demokratik Eylem Partisini kuran Alija, 1990 yılında yapılan seçimler sonucu Bosna-Hersek’in Devlet Başkanlığına getirilmiştir. Böylece Sırplara ve Hırvatlara karşı yürütülecek olan bağımsızlık savaşının da komutanı olmuştur. Zor yıllar büyük isimler doğurur, doğurmak zorundadır. Bosna için bu isim Alija olmuştur.

 

 

“Savaştan tiksindim; yine de 50 yıl önceki savaşı bütün berraklığıyla hatırlıyorum. Bu savaş Yugoslavya’yı silip süpürdüğünde 6 yaşındaydım Açlık, bombalama, mülteciler ve savaşın kuralsızlığını hatırlıyorum…” tarih, savaşa dair görüşleri bu şekilde olan bir insanın, Avrupa’nın ortasında sadece Sırp ve Hırvatlara karşı değil tüm Batı zihniyetine karşı gerçekleştirilen bir savaşta lider olmasına tanıklık etmiştir.

 

 

Derler ki tarih beklenmedik hadiselerin gerçekleşmesinin hikâyesidir. Boşnaklar yüzyıllardır kardeşçe beraber yaşadıkları komşularının bir gecede kendilerine düşman olacaklarını tahmin edememişlerdi. Nasıl etsinler ki onlar aynı toprağın, aynı tarihin parçasıydılar. Sevinçleri de kederleri de bir olmuştu. Bir zamanlar “biz” diler ve hâlâ öyle olduklarını düşünüyorlardı. Bu yüzden ellerinde ne bir ordu vardı ne de teknolojik silahlar. Ellerinde olan özgürlüğe yemin etmiş bir millet ve o milletin inançlı komutanı idi…

 

 

“Yoğun ölümü aynı zamanda yoğun bir hayat takip ediyordu. Gerçekte konserler müzik ziyafetinden çok bizim meydan okumamızdı, ancak bu bizim tepelerden gelen kötülüğe ve vahşete meydan okumamız, görülmemiş insafsızlığa cevabımızdı.” Sırpların vahşetine karşı dimdik ayakta duracaklarını tüm dünyaya acı bir şekilde ispat etmek zorunda kalmışlardır. Savaşın da bir onuru olduğuna inanan Boşnaklar asla nefrete nefret ile karşılık vermemişler, Alija’nın önderliğinde yalnızca adaleti aramışlardır. Yalnızca kötülüğün oldu zamanlarda adaletin peşinde koşmak, insan kalabilmek ne kadar zordur bilir misiniz? Bu bakımdan Bosna Savaşı insanın yapabilecekleri hakkında en iyiyi ve en kötüyü gösteren eşsiz bir bilgi kaynağıdır.

 

 

Düşmanlarına karşı savaşırken dahi adil bir komutan, halkı için bir kahraman, Müslümanlar için ise yeni dünya düzeninde bir umuttu. Müslümanların yeniden uyanışı ve geri kalmışlığını telafi konusunda yaptığı araştırmalar ve kitaplar kılavuzluğunda, bir rehber bir öğretmendir. Tam bir eylem adamı, inançlı mücadelesini tüm ömrü boyunca sürdürmüş bilge bir liderdir. İşte böyle bir liderin hayatıdır size anlatmaya çalıştığım hâlâ anlamaya çalıştığım…

 

 

Şunu da altını çizerek belirtmem gerekir ki Alija İzzetbegoviç sadece Bosna’nın değil tüm Müslümanların saygı duyduğu bir liderdir. Maalesef ki tarih farklı coğrafyalarda, farklı milletlere aynı zor günleri yaşatmaktadır. Dünya düzeni zalimlerin ekseninde dönmeye devam etmekte, mazlumlar kendilerini için bir kurtarıcı beklemektedir. Bugün aynı sorunları ve acıları yaşamaya maruz bırakılan ülke liderlerinin örnek alması gereken elzem bir şahsiyettir.

 

 

Yazımı okuduktan sonra Dino Merlin’in, Alija İzzetbogiç hakkında yazdığı hüzün dolu şarkıyı dinlemenizi tavsiye ederim. Her dinlediğimde tüylerimi diken diken eden bir şarkıdır. Sözlerini anlamasanız da eminim şarkıdan çok etkileneceksiniz. Aslında şarkının adı anlatıyor belki de her şeyi; Da Te Nije Alija- Sen Olmasaydın Alija…

 

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN