RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”

“Âkif’i tanımak kendimizi tanımaktır”
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2019, Çarşamba 08:33 - Son Güncelleme: 2 Ocak 2019 Çarşamba, 08:33
Font1 Font2 Font3 Font4“Âkif’i tanımak kendimizi tanımaktır”
Hülya Günay - İstanbul

 

Mehmed Âkif hakkında Bâbıâli’de düzenlenen anma programında şairin hayatı, fikir dünyası, şiirleri ve idealleri anlatıldı. Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nin 50’ncisi, vefatının 82. Yıldönümü münasebetiyle İstiklâl Marşı şairimiz Mehmed Âkif Ersoy’a ayrıldı.

 

Şair ve yazar Şakir Kurtulmuş’un idare ettiği toplantının açılışında konuşan Mehmet Nuri Yardım, Mehmed Âkif’in hepimizin üzerinde hakkı olduğunu belirterek, “Şükürler olsun ki, son zamanlarda bu büyük sanatkârımızın kıymeti daha iyi anlaşılmaya başlandı. Değerlerimizin farkına varışımız sevindiricidir.” dedi. Şakir Kurtulmuş, konuşmacı olan Yusuf Tosun’un son zamanlarda mesaisini tamamen Âkif’e tahsis ettiğini belirterek, yazarın Çıra Yayınları’ndan çıkan eserlerine temas etti. Âkif hakkında ilk ciddi eserlerden birini Sezai Karakoç’un kaleme aldığın belirten Kurtulmuş, sözkonusu eserden bir bölüm okudu. Daha sonra konuşan yazar Yusuf Dursun, Mehmed Âkif hakkında kaleme alınan eserlere temas etti ve “Mehmed Âkif, aslında mizaç olarak içine kapanık, toplumdan uzak durmuş, fazla öne çıkmak istememiş bir sanatkârdır. Ancak buna rağmen toplumda en çok sevilen, okunan şairimizdir. Aslında onu tanımak kendimizi ve kendi değerlerimizi tanımaktır.” dedi.

 

DEĞERİ HER GEÇEN GÜN DAHA İYİ ANLAŞILIYOR

 

Mehmed Âkif’in her geçen gün daha iyi anlaşıldığını iade eden Yusuf Tosun, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Şairimizin yeni şiirleri, yeni mektupları ve yazıları bulunuyor. Meselâ bu yıl için ‘Allah’ isimli şiiri bulundu. Vefatından 82 yıl sonra. Elmalılı Hamdi Yazır’a yazdığı mektuplar yeni çıktı. Kendisi gençlik yıllarındaki şiirlerini beğenmiyor ve imha ediyor. Onun İzmirli İsmail Hakkı ile diyalogu enteresandır. Bu zatın teşvikleriyle Fransızcayı kendi kendine öğreniyor. Azimli bir insandır Âkif. Yılmadan, yorulmadan çalışır. Bu azim ve gayret ailesine de sirayet etmiştir. Torunu Selma Argon hanımefendi 74 yaşında olmasına rağmen her yere  koşuyor, dedesini anlatıyor. Bu muazzam bir enerji. Âkif’in şair olmak gibi bir derdi yoktur. Onun meseleleri, idealleri vardır, bunları anlatmak için şiir yazar.  Safahat baştan sona bu tür fikir ummanıdır. Akif’in sesi henüz bulunmamıştır. Ancak torunu Selma Hanım araştırmalarına devam ediyor. Almanya’da bulunduğu sırada Hintli Müslümanlara yaptığı hitabelerin bulunabilme ihtimali belirmiş.”

 

HİNTLİ MÜSLÜMANLARDAN MEYDANA GELEN ASYA TABURU

 

Mehmed Âkif’in çok samimi olduğu için kitleleri etkilediğini ifade eden Tosun, “Almanya’daki Hintli Müslümanları şuurlandırıp onlardan bir ‘Asya Taburu’ kuruyor. Onun gerek Milli Mücadele’de gerekse daha sonra pek çok hizmeti olmuştur. Vatan sevgisi, bayrak sevgisi muazzamdır. ” dedi. Âkif’in vefatından önce Mısır’da yaşadığı gurbet yıllarından ve o sıralarda yazmaya başladığı mealden de bahseden Yusuf Tosun, “Bu meal henüz kesin olarak bulunup yayımlanmamıştır. Ancak neşredilen kısmın ona ait olduğu tahmin edilmektedir. Bu mealdeki dilin mükemmelliği ona ait olduğunu gösteriyor.”

 

Mehmed Âkif’in vefatından sonra ailesinin büyük acılar ve yokluklar çektiğini hatırlatan Yusuf Tosun, verdiği örneklerle dinleyicilere hüzünlü dakikalar yaşattı. Bazı dinleyiciler de konu ile ilgili olarak duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

 

MEHMED ÂKİF VEFA ÖDÜLÜ VE MÜZESİ ÇOK ÖNEMLİ

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şairin torunu Selma Hanıma verdiği “Mehmed Âkif Vefa Ödülü”nün çok manidar olduğunu hatırlatan Yusuf Tosun, Beyoğlu İstiklâl Caddesi’ndeki Mısır Apartmanı’nda şairin son günlerini geçirdiği dairenin müzeye çevrilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Bundan sonra dikkatler Âkif’e daha çok çekilecek ve büyük bir ihtimalle iyi araştırmalar, çalışmalar yürütülecektir.” diye konuştu.

 

Yusuf Tosun, konuşmasını tamamlamasından sonra dinleyicilerin sorularına cevap verdi. Çekilen hatıra fotoğraflarının ardından imza faslına geçildi. Yusuf Tosun  Mehmed Âkif hakkında kaleme aldığı Akif’i Anlamak, Akifçe Okumak Yazmak Yaşamak ve Bizim Âkif isimli eserlerini dinleyicilerine imzaladı.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!