RÖPORTAJLAR
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
 • Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”
  Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”

Üç kuşağın teknoloji ile imtihanı
Eklenme Tarihi: 3 Ağustos 2018, Cuma 03:21 - Son Güncelleme: 3 Ağustos 2018 Cuma, 03:21
Font1 Font2 Font3 Font4Üç kuşağın teknoloji ile imtihanı
Yeni Dünya Vakfı’nda devam eden kültür programı ‘’Babıali Enderun Sohbetleri’’ ne konuk olan, Araştırmacı Psikolog M. Bayram Ayaz; ‘’ Üç Nesil ve Üç Teknoloji: Radyo, Televizyon ve İnternet’’ başlıklı bir konuşma yaptı.

Benlik tasarımı nedir, teknolojinin benlik tasarımımız üzerinde ne denli etkiye yol açtığı ve giderek nasıl bir sarmal içerisinde bizi çevrelediği üzerinde bilgi veren Ayaz sözlerine şöyle başladı:

 

 ‘’İki yüz yıl öncesine gittiğimizde daha güzel bir dünya mı vardı, bugün mü daha güzel bir dünya var diye baktığımızda iki yüz yıl önceki toplulukların kültürel çeşitliliği bugünkünden inanılmaz derecede daha fazlaydı. Köyler arasında bile kültür farklılıkları vardı. Hızla bir şeyler gelişirken bir takım şeyler azalıyor, kısırlaşıyor ve daralıyor."

 

2. Dünya Savaşından sonra neler değiştiğine dikkat çekilmesi gerektiğini belirten Ayaz, savaş yılları, pozitivizm, kapitalizm, 1956’da hayata geçen Disneyland Projesi ne de değinerek insanlığın geçirdiği radyo, televizyon, telefon, internete geçiş sürecini bilim adamlarının düşünceleri, bilimsel istatistik, verilerle destekli olarak kronolojik sıralama ile paylaştı.

 

Ben duygusu üzerinde, sosyal medya, televizyonun insanlarda oluşturduğu etkileri açıklarken; sinemanın bir kitap okumuş gibi farkındalık yaşattığını ve ayrı bir yerde tutulması gerektiğini belirtti. Tanpınar’ın ‘’Zaman Vurgusu’’ na değinirken, radyonun naifliği, gazete ve derginin zamanının geçmeyeceğini kaydetti. Nasihate ve öğüt almaya kapalı,1990 doğumlu gençlerden giderek 2005 doğumlulara kayan, suçluluk ve pişmanlık duymama, deneyimlere değer vermeme, kendilerinin deneyimleme isteklerini vurgulayan ve örnekler ile konuyu aydınlatan Ayaz, ebeveyn tutumları ve mücadelesinin nasıl olması gerektiğine dair de tecrübelerini aktardı.

 

İste ve tüket sloganı üzerine kurulu sistemde, kuşakların tutumları, geçirdikleri dönemler, çatışmaları hakkında görüşlerini belirtirken; din, bilim, felsefe ve sanat üzerinden hayatın anlamlandırılıp, tanımlanabileceğini sanatın ihmal edilemez önemli yere sahip olduğunu vurguladı. Tasavvuftaki ben duygusunun yıkılma çalışmasının önemine değinen Ayaz:

 

‘’ Herkes kendi beniyle uğraşmaya başlayacak. Bana danışanlardan, yoğun ibadet edenlerin, ulaşamayacağı yüksek moralli bir psikolojiye sahip olduklarına şahit oldum. Anma ve zikir arttığında topluma bakış açıları da değişiyor dedi.’’

 

Konukların büyük ilgi ile takip ettiği toplantı, soru cevap ve dinleyicilerin katkılarının ardından hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Akademik çalışmalarının yanı sıra, danışmanlık, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde devam eden dersleri, çeşitli dergi, gazete, web sayfalarında yayınlanan yazıları bulunan Ayaz’ın; Sanal Bağımlılık ve Mana Aynasında Benlik olarak yayınlanmış iki eseri bulunmaktadır.

 

Haber: Hülya Günay


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!