RÖPORTAJLAR
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
 • Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”
  Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”

Oku mecmuası için özel program
Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2018, Perşembe 23:54 - Son Güncelleme: 24 Mayıs 2018 Perşembe, 23:54
Font1 Font2 Font3 Font4Oku mecmuası için özel program
Türkiye’de 1961-1980 yılları arasında düzenli olarak yayımlanan İslâm’ın İlk Emri Oku Mecmuası için MTTB’de özel bir program düzenleniyor.

Bir zamanlar ‘okul’ olmuş ve bünyesinde nesillerin yetiştiği dergilerden İslâm’ın İlk Emri Oku Mecmuası’ndan yapılan Seçme Yazılar, Mihrabad Yayınları arasında çıktı. Toplam 416 sayfa büyük boy ebad ve ciltli olarak kültür hayatımıza kazandırılan eserde yüzlerce şair ve yazarın, ilim, fikir, sanat ve din adamının çalışmaları yer alıyor. Dergiden yapılan seçme metinlerden oluşan eser, kaliteli baskısıyla da göz dolduruyor. 1961-1980 yılları arasında Türkiye İmam Hatip Okulları Derneği tarafından yayımlanan dergi, yurt genelinde büyük bir ilgi ile karşılanmış ve aralıksız olarak 19 yıl neşriyatına devam etmişti. İslâm’ın İlk Emri Oku 1961-1978 Sayılarından Seçmeler eserinin kapağında, İstanbul’un fethinin sembolü yer alıyor. Derginin Mayıs 1972 tarihinde yayımlanan 122’nci sayısının kapağını, atının üstündeki Fatih resmi ve tuğrası süslüyor.

 

MTTB’DE BÜYÜK TANITIM TOPLANTISI

 

Bundan 57 yıl önce yayımlanmaya başlanan ve 12 Eylül Askeri Cunta Darbesi’ne kadar yayımına düzenli olarak devam eden derginin tanıtım paneli,  Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)’nde 26 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te başlayacak. Program, Damla Yayın Grubu Genel Müdürü Hasan Hüseyin Doğru’nun açış konuşmasıyla başlayacak. Derginin kurucularından Mehmet Doğru, Ahmet Baltacı, Mustafa Uzunpostalcı, Hasan Tekelioğlu ve Mustafa Ateş’in konuşmacı olacağı paneli Mehmet Nuri Yardım yönetecek. Programda derginin kurucularının yanısıra bazı yazarlar da hatıralarını kısaca nakledecekler. Konuşmacılar, Oku mecmuasının yayımlanış macerasını, Anadolu’da uyandırdığı heyecanı, nesillerin bu dergiden nasıl beslendiğini ve şuurlandığını anlatacaklar. Katılımın yüksek olmasının beklendiği toplantının ardından, derginin kapaklarından meydana gelen bir sergi de gezilecek.

 

BİR İNANÇ VE DAVA DERGİSİ

 

İslâm’ın İlk Emri Oku mecmuasının yayımlanışının hikâyesi şöyledir:  İmam Hatip Okulları, fetret devrinden sonra ardarda açılır. Bu sayı çoğalınca 1961 mart ayında Türkiye İmam Hatip Okulları Mezunları Cemiyeti tarafından İslâm’ın İlk Emri Oku Mecmuası yayımlanmaya başlanır. İmam Hatiplilerin ve İslâm’ın gür sesi olarak Konya’dan yükselen bu ses, vatan sathında büyük yankı uyandırır. O devirlerde Necip Fazıl’ın Büyük Doğu dergisi, Osman Yüksel’in Serdengeçti’nin Serdengeçti mecmuası ve Nurettin Topçu’nun Hareket dergisi neşredilmektedir. Üstat Sezai Karakoç’un yönetimindeki Diriliş de bu dönemde ilk sayılarını çıkarır, aralıklarla devam eder. Zamanla diğer İslâmî dergiler gün ışığına çıkmaya başlar. İşte Oku mecmuası, bilhassa İmam Hatip Okulları ile bugünkü İlahiyat fakültelerinin ilki kabul edilen Yüksek İslâm Enstitüsü öğrencileri ve hocaları tarafından büyük ilgi ile karşılanmış ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır. Mihrabad Yayınları tarafından yayımlanan bu ciltte, 1961-1978 yılları arasında mecmuada neşredilen makalelerden seçmeler bulunuyor.

 

İSLÂMÎ DERGİCİLİĞİN ÖNCÜLERİNDEN

 

Türkiye’de İslâmî hassasiyet taşıyan dergiler, Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad ile başlıyor. Tek partinin egemen olduğu fetret döneminin ardından üç mühim dergiyi hatırlıyoruz: 1940’lı ve 50’li yıllarda günışığına çıkan Büyük Doğu, Serdengeçti ve Hareket mecmuaları… Büyük Doğu dergisi Necip Fazıl Kısakürek’in, Serdengeçti dergisi Osman Yüksel Serdengeçti’nin, Hareket dergisi ise Nurettin Topçu’nun etrafında bir araya gelen dava adamlarının gayretiyle yayımlanmıştır. İslâm’ın İlk Emri Oku mecmuası ise Konya İmam Hatip Okulu’nda bir ekip çalışması olarak ve yaklaşık 20 yıl boyunca neşir hayatını istikrarla devam ettirmiştir. Fikir özgürlüğünün tam olarak bulunmadığı zor zamanlarda hakkın ve hakikatin sesi olarak İslâm’ın sancaktarlığını yapmış çok önemli bir dergidir. Türkiye’ye yön veren birçok ilim, fikir, din ve sanat adamının ilk yazılarının bu dergide yayımlandığını görüyoruz. Oku, ismiyle müsemma bir dergi olarak aziz milletimize okuma şuurunu aşılamış ve bir ‘mektep dergi’ olmuştur. Mihrabad Yayınları’nın, düşünce hayatımızda ‘okul’ misyonu taşıyan Oku mecmuasından titizlikle yapılan seçme yazılardan meydana gelen bu eseri, irfan hayatımıza önemli bir katkı olmuştur. Bugün yüzlerce, hatta binlerce dergi çıkarılmakta ancak genelde bunların devamlılığı sağlanamamaktadır. Bazı dergiler, beş on sayı çıktıktan sonra kapanmaktadır. Şüphesiz bugün dergi çıkaranların dün yapılan mecmuacılığı yakından bilmeleri, kendilerine büyük bir azim, irade, tecrübe ve coşku kazandıracaktır.

 

SEVİLMİŞ VE SAHİPLENİLMİŞ GÜZEL BİR MECMUA

 

Eserin başında bir ön söz kaleme alan edebiyatçı yazar ve Mihrabad Yayınları Yayın Yönetmeni Mehmet Nuri Yardım, Türkiye’de İslâmî dergiciliğin tarihçesi üzerinde duruyor ve Oku Mecmuasının diğer dergiler arasındaki yerini işaret ediyor. Hemen ardından Yardım’ın, mecmuanın çekirdek kadrosunda yer alan ve arkadaşlarıyla İslâm’ın İlk Emri Oku mecmuasının mimarlarından Damla Yayınevi’nin kurucusu Mehmet Doğru ile yaptığı röportaj okunuyor.  Doğru, mecmuayı çıkarırken yaşadıkları zorlukları, derginin Türkiye genelinde uyandırdığı yankıları ve vatandaşlarımızın mecmuayı sahiplenişini dile getiriyor. Fatih Uğurlu’nun “Türkiye İmam Hatip Okul Mezunlarınca 60 İhtilali Sonrasında Konya’da Çıkarılan İslâm’ın İlk Emri Oku” başlıklı makalesi de dikkat çekiyor.

 

DERGİDE KİMLER YAZDI?

 

İslâm’ın İlk Emri Oku mecmuasında yazı ve şiirleri bulunan yazar ve şairler arasında şu isimler dikkat çekiyor: Ali Ulvi Kurucu, Osman Turan, Cevat Rifat Atilhan, Halide Nusret Zorlutuna, Enver Tunçalp, Mustafa Nezihi Polat, Feyzi Halıcı, Hayrettin Karaman, Tahir Büyükkörükçü, M. Said Çekmegil, Ahmet Gürtaş, Veli Ertan, Saffet Solak, Hasan Basri Bilgin, Halit Güler, Vehbi Vakkasoğlu, Suad Alkan, Selahattin Yaşar, Ahmet Lütfi Kazancı, Enver Tuncalp, Mustafa Yazgan, Mustafa Özdamar, İbrahim Ulvi Yavuz, Abdullah Satoğlu, Mehmet Aydın, Şevket Bulut, Zübeyir Yetik, Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu, İsmail Bayram, Göktürk Mehmet Uytun, Mustafa Fevzi Belviranlı, Mehmet Şeker, Orhan Kiverlioğlu, Metin Önal Mengüşoğlu.

 

Haber: Hülya Günay


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!