RÖPORTAJLAR
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
 • Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”
  Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”

Mehmet Zeki Kuşoğlu: “Sanat Koruyucu Hekimliktir”
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2018, Çarşamba 18:51 - Son Güncelleme: 26 Eylül 2018 Çarşamba, 18:51
Font1 Font2 Font3 Font4Mehmet Zeki Kuşoğlu: “Sanat Koruyucu Hekimliktir”
Klasik Türk İslam sanatlarının yaşayan temsilcilerinden Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, Bâbıâli’de yaptığı konuşmada “Sanat koruyucu hekimliktir.” dedi.

Toplantının açış konuşmasını yapan edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, Prof. Kuşoğlu’nun sanatın bir çok dalıyla ilgilendiğini hatırlatarak, “Biz ona ‘hezarfen’ diyoruz. Taştan madene, kâğıttan gümüşe kadar bir çok sanat dalı hakkında kıymetli çalışmaları olmuştur. Ebru, minyatür, tezhip ve hat sanatıyla da yakından alakadar olmuştur. Üniversitede yetiştirdiği talebeleriyle, verdiği konferanslarla bilhassa kaleme aldığı eserlerle klasik sanatlarımızın tanıtılmasına çok büyük hizmetlerde bulunmuştur.” dedi.

 

Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde “Kültürümüz, Sanatımız, Medeniyetimiz” başlıklı bir konuşma yapan Prof. Kuşoğlu, sanatları üçe ayırmak gerektiğini belirterek, “Bunlar da edebiyat, görsel sanatlar ve musıkidir. Okullara sanat dersini esaslı biçimde koymak gerekir.” diye konuştu. Sanatı çocuklara anlatmak ve sevdirmek gerektiğini kaydeden Kuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Anne ve babalar, veliler çocukları sergilere ve konserlere götürmeli. Kütüphaneye beraber gitmeliler. Eğitim anaokulunda itibaren başlar. Çocuğun yetişmesinden yüzde 80-90 öğretmen sorumludur. Eğitim kalbe hitap eden öğretimin adıdır.”

 

Sohbeti arasında zaman zaman hocaları Rikkat Kunt, Mustafa Düzgünman, Süheyl Ünver gibi üstat hocalardan bahseden Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, “Sanatçıyı yetiştiren öğretmeni, hocasıdır. Ben adını andığım bu hocalardan çok istifade ettim. Allah’tan kendilerine rahmet diliyorum. Farklı sanat alanlarıyla ilgilendim, Türk gümüş sanatına bazı yenilikler getirmeye çalıştım.”

 

ÇELEBİ, DERMAN VE BAŞAR’LA BİR ARAYA GELDİK

 

Zaman zaman hatıralarından da bahseden Prof. Kuşoğlu, üç büyük üstat ile yıllar önceki buluşmayı şöyle hatırlattı: “Seneler önceydi. Hasan Çelebi, Uğur Derman ve Fuat Başar ile birlikte Beyoğlu’nda bir araya geldik. Uzun uzun konuştuk. Sanatımız için buluşmuştuk. O zaman klasik sanatlarımız, gelenekli sanatlarımız horlanıyordu.”

 

Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu, konuşmasının ilerleyen bölümünde yurtiçinde ve dışında açtığı sergilerden bahsetti, yurtdışında aldığı eğitimden ve derslerine girdiği hocalardan söz etti. Büyük bir medeniyete sahip olduğumuza, ancak bunun farkında bulunmadığımza dikkat çeken Kuşoğlu, sanata hem devlet olarak hem de millet olarak daha çok değer vermemiz gerektiğini sözlerine ekledi. Güzel Türkçemizin korunması gerektiğini vurgulayan Kuşoğlu, “Edebiyat ve musıkî çok önemlidir. Mimari de öyle. Dili zayıf olan milletler büyük bir edebiyatı ortaya koyamazlar. Türkçemizi gözümüz gibi korumalı, kollamalıyız.” diyerek konuşmasını tamamladı. Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, daha sonra dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verdi. Program, hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

 

Haber: Hülya Günay

 

SANATA ADANMIŞ ÖMÜR

 

Bir çok sanat dalında uzman olan Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, 1943 yılında Gaziantep’te doğdu. İstanbul Atatürk Erkek Lisesi’nden sonra Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na devam etti. 1964 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın bursunu kazanarak 1965-69 yılları arasında Batı Almanya’daki Kassel Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Grafik Tasarım mastırı yaptı. 1971’de aynı sahada üniversiteye intisap etti. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Grafik Anasanat Dalında öğretim üyeliği yaptı. Pek çok talebe yetiştirdikten sonra emekli olan Kuşoğlu, sanat çalışmalarına, Kadıköy’deki bürosunda aralıksız devam ediyor. Dergilere makaleler yazan ilim ve sanat adamımız, yurtiçinde ve dışında konferanslar verdi. Türkiye’de ve dünyanın değişik ülkelerinde 30’dan fazla kişisel sergi açtı. Başta ESKADER olmak üzere muhtelif kurumlardan aldığı ödüller bulunuyor.

 

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ: Mezar Taşlarında Hüve'l Baki (İstanbul, 1984), Dünkü Sanatımız Kültürümüz (İstanbul, 1994), Resimli Ansiklopedik Kuyumculuk Terimleri Sözlüğü (İstanbul, 1994), Sedefkâr/ Altın Oymacı/Gümüş Kakmacı Mehmet Zeki Kuşoğlu (İstanbul, 1994), Osmanlı Kartvizitleri (İstanbul, 1996), Neler Söyledim Neden Söyledim (İstanbul, 1997), Sözüm Bu Ülkeyi Sevenlere (İstanbul, 1998), Tılsımdan Takıya (İstanbul, 1998), Düşünmek Bizden Irak (İstanbul, 2005), Gelenekten Geleceğe Köprü İnsanlar (İstanbul, 2006), Resimli Ansiklopedik Kuyumculuk ve Maden Terimleri Sözlüğü (İstanbul, 2006), Türk Okçuluğu ve Sultan Mahmud’un Ok Günlüğü (İstanbul, 2006), Osmanlı Arması (İstanbul, 2008), Osmanlı Mühürleri (İstanbul, 2008), Osmanlı Medeniyetinde 33 Kadim Sanat (İstanbul, 2010)


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!