RÖPORTAJLAR
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
 • Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”
  Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”

MEHMET NURİ YARDIM: EDEBİYAT BİR KÜLTÜR TAŞIYICIDIR
Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2015, Pazar 12:00 - Son Güncelleme: 21 Haziran 2015 Pazar, 12:00
Font1 Font2 Font3 Font4MEHMET NURİ YARDIM: EDEBİYAT BİR KÜLTÜR TAŞIYICIDIR
Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nin bu yılki ilk konuşmacısı olan ve konusu “Türk Edebiyatında Ramazan”  olan bir konuşma yapan edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, “Ramazan bir medeniyettir.” dedi. Türkiye Diyanet Vakfı‘nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.‘nin katkılarıyla düzenlenen 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, önceki yıllarda olduğu gibi Ramazan’ın kitapla olan ilişkisini vurgulayan bir organizasyon oldu. […]

_DSC0040

Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nin bu yılki ilk konuşmacısı olan ve konusu “Türk Edebiyatında Ramazan”  olan bir konuşma yapan edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, “Ramazan bir medeniyettir.” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı‘nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.‘nin katkılarıyla düzenlenen 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, önceki yıllarda olduğu gibi Ramazan’ın kitapla olan ilişkisini vurgulayan bir organizasyon oldu. Beyazıt Devlet Kütüphanesi‘nde yapılan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği‘nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nin bu ilk gününde ESKADER Kurucu Başkanı edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım sohbeti vardı.
_DSC0024
ESKADER Başkanı Şerif Aydemir ve Türkiye Kitap ve Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Osman Sarıköse’nin selamlama konuşmalarının ardından “Türk Edebiyatında Ramazan” konulu bir konuşma yapan Yardım, edebiyatımızın seçkin simalarına ait eserlerden derlediği güzide satır ve mısraları dinleyenlerle paylaşarak edebiyatımızın bu alandaki zenginliğini ortaya koydu. Takdimini 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Basın Danışmanı Serdar Üstündağ’ın gerçekleştirdiği toplantıda Mehmet Nuri Yardım dinleyenleri, Ramazan hatıralarıyla dolu bir yolculukta adeta geçmişe götürdü.
_DSC0030
RAMAZAN HER DEM GÜZELDİR
“Ah nerede o eski Ramazanlar” diyen insanlara katılmadığını, Ramazan’ın her dem güzel olduğunu ifade eden Yardım, “bugünkü çocuklarımız bundan otuz sene sonra bugünkü Ramazanlardan bahsederken emin olunuz onlar da ‘Ah nerede o eski Ramazanlar’ diyeceklerdir’ dedi.
Ramazanlardan bahseden eski eserlerin bulunup mutlaka okunması gerektiğini vurgulayan Yardım, yazmanın önemine de değinerek “eğer eski Ramazanlar’dan bahsedilen o eserler yazılmasaydı şimdi bizim o dönem yaşanan Ramazanlar’dan nasıl haberimiz olurdu” dedi.
Safiye Erol’dan, Necip Fazıl’a, Mehmet Akif’ten, Yahya Kemal’e kadar birçok yazar ve şairin eserlerinden Ramazan ile alakalı alıntılar yapan Yardım, sohbetine edebiyatın öne çıkan simalarından birçok isimle konuşmasına devam etti.
Divan edebiyatının sosyal hayattan bahsetmediği düşüncesine katılmadığını, söylenilenin aksine Ramazan’da yaşanılan hatıraların divan edebiyatında geniş bir yere sahip olduğunu örnekleriyle anlattı.
“Ramazan ayında insanlığımızı, Müslümanlığımızı daha iyi yaşıyoruz” diyen Mehmet Nuri Yardım Ramazan’ın insana kazandırdığı değerleri, edebî eserlerden verdiği mısra-i bercestelerle anlattı. Konuşmanın sonunda dinleyicilerden gelen sorulara cevap verdi. Yaklaşık bir saat süren program hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.
_DSC0053
_DSC0066
Serdar Üstündağ
Vakıf Fuarcılık ve 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı
Basın Danışmanı
serdarustundag01@gmail.com
kitapfuaritdv@gmail.com
vakif.fuar2011@gmail.com
https://twitter.com/TDVKitapFuar
https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari
 
 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!