RÖPORTAJLAR
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
 • Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”
  Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”

Ignatius Loyola
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2017, Salı 22:54 - Son Güncelleme: 28 Mart 2017 Salı, 22:54
Font1 Font2 Font3 Font4Ignatius Loyola
Ignatius Loyola (1491 İspanya – 1556 Roma) 1491 yılında İspanya’nın Bask bölgesinde doğan ve 1556 yılında Roma’da ölen Ignatius Loyola, 1622 yılında Aziz ilan edilmiş, İspanyol asıllı bir din adamı olup, Cizvit Tarikatının kurucusudur. On üç çocuklu asil ve zengin bir ailenin en küçük ferdi olup, 14 yaşında ebeveynlerini kaybetmiştir. Loyola’nın gençlik yıllarını bizzat tasvir […]


Ignatius Loyola (1491 İspanya – 1556 Roma)
1491 yılında İspanya’nın Bask bölgesinde doğan ve 1556 yılında Roma’da ölen Ignatius Loyola, 1622 yılında Aziz ilan edilmiş, İspanyol asıllı bir din adamı olup, Cizvit Tarikatının kurucusudur. On üç çocuklu asil ve zengin bir ailenin en küçük ferdi olup, 14 yaşında ebeveynlerini kaybetmiştir. Loyola’nın gençlik yıllarını bizzat tasvir edişi şöyledir:

“Ben, debdebe içerisinde yaşayan, dış görünüşüme son derece dikkat eden, kadınlarla ilişkisi iyi olan, gururuma dokunan hareketlere karşı keskin ve korkusuz bir şekilde cevap veren, kendimin ve başkalarının hayatını küçümseyen biriydim.”

Yetişkin olmaya başladığında ise İspanya ile Fransa arasında çıkan savaşta İspanya Kralı I. Ferdinand’ın hizmetinde bulunmuştur. 1521’de Pamplona kenti kuşatmasında bir ayağı kırılmış diğeri de yaralanmıştır. Bu yaralar tıbbi destekler sonucunda iyileşmiş olsa da hayatının sonuna kadar hareket kabiliyetinde aksaklıklara yol açmıştır.
 
İyileşme sürecini, çocukluğunu geçirdiği Loyola Kulesi’nde geçirmiştir. Burada merak ettiği şövalyeler hakkındaki kitapları bulamayınca, İsa‘nın ve Hıristiyan azizlerinin hayatını anlatan Mesih’in Hayatı ve Azizlik Şiirleri Derlemesi gibi kitaplar okumuştur ve bu süreç içerisinde ruhani bir dönüşüm yaşamıştır. Bu dönemde okuduğu kitaplar hakkında şunları söylemiştir:

“Burada kahramanlık anlatılır ve bu kahramanlık, benim göstermiş olduğum kahramanlıktan daha üstündür. Acaba ben bu tür eylemleri yapabilir miyim?”

Ve hayatını değiştirmek için karar alarak bir yıl sonra ziyaret amacıyla Kudüs’e doğru yolculuğa çıkmıştır. Yolculuk esnasında Barcelona yakınlarındaki bir manastırda konaklamıştır. Buradaki hayat, onun bakış açısını değiştirmiş ve bütün elbiselerini dilencilere dağıtarak bir rahip olmuştur. Vaktinin önemli bir bölümünü önceki günahlarının affedilmesi için tövbe etmekle geçirmiştir. Burada hastalandığı için Dominik manastırına götürülerek tedavi görmüştür. Bu dönem, yaşadığı derin ruhani deneyimler sonucu dini görüşleri yerli yerine oturmuştur. Bu konuda şöyle demiştir:

“Çayın kenarında giderken, durup suya baktım. Birden basiret gözüm açılmaya başladı ve bana çeşitli dini ve dünyevi meseleleri anlama gücü verildi. Eğer şu anda aldığım ilmi ve gücü, ömrüm boyu Tanrı’dan aldığım yardımla karşılaştırırsam; o anda aldığım ilmin çok daha üstün olacağına hiç şüphem yoktur. Bana öyle geliyor ki, tamamen başka bir insana dönüşmüşüm. Tüm bunlar üç dakikadan kısa sürdü.”

Nihayetinde Kudüs’ü ziyaretinden sonra İspanya’ya dönmek zorunda kalmış ve eğitim almaya karar vermiştir. Yaşı büyük olmasına rağmen okula başlamış, sonra üniversiteye devam etmiştir. Bu dönem aldığı eğitime ek olarak misyonerlik faaliyetleri ile de meşgul olmuştur. Bu yüzden engizisyon ile arasında sorun çıkmıştır ve İspanya’yı terk ederek Paris’e gitmiştir. Burada altı yıl Latin dili, felsefe, dil bilgisi, geometri, astronomi, matematik ve ilahiyat eğitimi görmüş ve doktora diploması almıştır. Böylece öğretmenlik yapma ve bilimsel tartışmalara katılma hakkı kazanmıştır.
Paris Üniversitesi’nde eğitim alırken, gelecekte ona yardım edecek kişiler ile arkadaşlık kurmuştur. Bu kişilerin hepsi İsa ile ilgili yeni bir topluluk kurmak isteyen insanlardır. 1534 yılında Paris’in Monmartr mahallesinin Kutsal Dionisi kilisesinde hep beraber yoksulluk, bekaret ve Kutsal Topraklar’da misyonerlik yemini etmişlerdir. Yeminin bir şartına göre dört yıl boyunca Kudüs’e gidemezlerse, Roma’ya dönüp, Papa’ya hizmet etmelidirler. Bu arada Tinsel Fikri Egzersizler adlı eserini de yazıp arkadaşlarına sunmuştur. Ignatius daha sonra İspanya’ya dönmüş ve yürüyerek İtalya’ya gitmiştir. Oradaki sağlık merkezinde meslektaşları ile karşılıksız ve herkese eşit olarak hizmet vermişlerdir. Bir süre sonra hepsi papaz unvanını almıştır.
Bu dönemde Osmanlı Devleti ile Venedik arasındaki savaş yüzünden Kudüs’e gitmeleri imkansız olmuştur. Ignatius, Papa III. Paulus’la yüz yüze konuşmuş ve onu oluşturduğu topluluğa yardım etmesi için ikna etmiştir. Papa III. Paulus, bu topluluğun tüzüğünü “doğrudan ve karşılıksız Papa’ya uymak” şartıyla kabul etmiştir. 19 Nisan 1541 tarihinde kurulan Cizvit tarikatı başkanları olarak Ignatius’u seçmiştir.
Tarikatın oluşturulmasındaki temel amaçlardan biri o dönemde Avrupa’da yaygınlaşan Protestan akımlarla mücadele etmektir. Ayrıca dünyanın çeşitli bölgelerinde misyoner faaliyeti göstermişlerdir. Ignatius, daha sonra tarikatın kurumsal işleriyle uğraşmış ayrıca kendi anılarını yazmıştır.
Ignatius’un 1551 yılında kurduğu “Roman College”, günümüzde “Gregoryan Üniversitesi” olarak devam etmektedir. Ignatius 1556 yılında Roma’da vefat etmiştir. 1622 yılında ise yakın arkadaşı Francis Xavier ile birlikte “kutsal” adı almıştır.
Günümüzdeki pek çok Cizvit okul ve kurumu onun mirasıdır. Yalnızca ABD’de bile 28 Cizvit koleji ve üniversitesi, 50’den fazla ortaöğretim okulu vardır. Bir çok entelektüel ve tarihi kişi bu okullarda yetişmiştir. Ayrıca bazı iddialara göre ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın kuruluşunda Ignatius’un dini uygulamalarından ilham alınmıştır.
 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!