RÖPORTAJLAR
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
 • Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”
  Fatih Kılıçarslan: “Madde bağımlılığının bir arka planı var”
 • Hasan Basri Bilgin: “Abdülhamid Han büyük bir devrimcidir”
  Hasan Basri Bilgin: “Abdülhamid Han büyük bir devrimcidir”
 • “Yazmak aşk işidir, muhabbeti az olana ağır gelir.”
  “Yazmak aşk işidir, muhabbeti az olana ağır gelir.”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Röportaj
  Mehmet Nuri Yardım ile Röportaj
 • METİN ÖNAL MENGÜŞOĞLU İLE SÖYLEŞİ
  METİN ÖNAL MENGÜŞOĞLU İLE SÖYLEŞİ
 • HATTAT AHMET KUTLUHAN RÖPORTAJI
  HATTAT AHMET KUTLUHAN RÖPORTAJI

DİP DALGA
Eklenme Tarihi: 6 Aralık 2015, Pazar 00:07 - Son Güncelleme: 6 Aralık 2015 Pazar, 00:07
Font1 Font2 Font3 Font4DİP DALGA
Ahmet Kutluay Hayat bir noktaydı. Onu ateş, toprak, hava ve su çoğalttı. Toprak suya mecra oldu. Su toprağı temizledi. Ateş suya kanat oldu. Hava diğer üçünü dengeledi. Denizler diplerinde volkanları gizledi. Bu sonsuz döngünün sahibi olan sonsuz kudret, dördün içine yüzlerce elementi gizledi. Yüzlerce elementte, sayılamayacak çoklukta gölge inşa etti. Her varlık, gözle görülemeyecek atomlardan […]

10553530_963526607010333_3935848674900825098_n
Ahmet Kutluay
Hayat bir noktaydı. Onu ateş, toprak, hava ve su çoğalttı. Toprak suya mecra oldu. Su toprağı temizledi. Ateş suya kanat oldu. Hava diğer üçünü dengeledi. Denizler diplerinde volkanları gizledi. Bu sonsuz döngünün sahibi olan sonsuz kudret, dördün içine yüzlerce elementi gizledi. Yüzlerce elementte, sayılamayacak çoklukta gölge inşa etti.
Her varlık, gözle görülemeyecek atomlardan oluşurken kimse hayat ile ölümü ayıramadı. Hayat ölüm ile noktalanırken, ölüm ise hayatla anlamlanıyordu. Hakikat anlamı hayat ve ölümü dengeleyedursun, her varlık özde birdi…
Sözler çoğaltır ve uzaklaştırır, bir olanları. Sodyum ile tuz arasındaki farkı bilen bilir. Birinin adının diğerinden farklılığı aralarındaki birlik bağını yok etmeye yetmez. Ancak varlığı yaratan Kudret, dalga dalga kuşatır her an, kendini. Bu bir dip dalgadır.
Alan ve veren, kendidir. Yapan, çatan eden ve dahi hesap soran ve hesap veren, sıfat makamından seyr olunan, ef’al-i ahvalidir. Sahneyi değiştirir. Yalnız ışık kendidir. Senaryoyu değiştirir. Oyuncu kendidir.
İsimlerin ve cisimlerin ayrılığında görünen, gören için birdir. Ve dahi birliğine şahit ve şehit olan, bizzat, bilâ ef’al-i sıfat, kendidir. Çokluğun yokluğunda, var olan var, kendidir.
Sonsuz kudret, sırrını ikiliğe düşene mahrem kılar. Çünkü sırra ruh ve ruha öz ve öze tecelli eden sonsuzluk, kendidir. İkiliğin gölgeliğinde, rüzgâr olurken hidayet; gölgelerin hükmü yitinceyedir, yolculuk.
Dip dalga, yalnızca bir algıdır. Varlığın her an dönüştüğü bu evrende yer ile gök, ufukta bir olur. Daralırken idrakler, durulur her an dirilende kendi özünü müşahede edenler. Hayatın sahibi, ilmin ve iradenin Maliki, birdir.
Bir nokta iken âlem, âdem elinde, cihana nam salar. Birlik çokluk boyasına bürünür. Az ile çok, perdenin ardından, var görünür. Nitekim, cahiller onu çoğaltır.
Dip dalga, kelimeleri bir kılan ruhtur. Tevhid nuru ile mayalanır. Sıfat-ı Muhammed ile canlanır. Bütün bağlarından ve putlarından kurtulunca, âleme sultan olur, can. Can veren Canan, her zerreyi özünden tutmuş iken…
İnsanlık ruhu, dipten semâya, gönüllerin hazinesidir. O ruhu taşıyana, Hazret-i İnsan denir. Her zerresiyle fena olmadan faniliğin sırrını bulmuş ve bulduğunu olmuştur. Ölmeden ölmüş ve ölümsüzlüğün sırrına ermiştir.
Baki olan Hakk’a, en dip duygularını ve görünmez arzularını dahi teslim etmiş, kaygıdan ve dertten arınmıştır. Hesabı her an sormuştur kendine. Mizanı özüne kurup… Sırattan geçip istikamette daim olmak için benliğini kurbiyete feda edip kurban olmuştur.
Hazret-i İnsan, insanlığın derdine derman olmak için ömür tüketendir. Damla damla dalga mayalar derinlerde, dip dalga oluşsun diye… Alan ve veren O iken, hakikati aramaktır maksat…
Hakikat, Hazret-i İnsan’ ın sırrıdır. Hazret-i İnsan da hakikatin…
 
 
 
 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!